Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turecka wystawa narodowa na MSPO

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 maja 2022

Turcja będzie krajem wiodącym podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Po raz pierwszy turecka branża obronna prezentowała się w Kielcach w 2013. Minister Obrony Narodowej Turcji Hulusi Akar w oficjalnym piśmie do swojego polskiego odpowiednika podkreślił wagę wydarzeń poświęconych przemysłowi obronnemu  i zapewnił, że w tureckiej wystawie narodowej weźmie udział bardzo wiele przedsiębiorstw tego sektora pochodzących z kraju półksiężyca.

/ Zdjęcie: Targi Kielce

–  Wystawy narodowe są ważnym elementem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku. Dotychczas w ten szczególny sposób zaprezentowały się Europejska Agencja Obrony oraz kraje: Niemcy, Francja, Izrael, Szwecja, Grupa Wyszehradzka V4, dwukrotnie Wielka Brytania, USA i Polska oraz Włochy, Francja, Norwegia, Korea Południowa i w tym roku po raz drugi już Turcja. Salon Obronny w tym roku nabrał szczególnego znaczenia, w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwa granic i suwerenności państw – mówi prezes zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń.

Pierwszą wystawę narodową podczas MSPO Turcja zorganizowała w 2013. Wówczas XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego otworzył koncert Tureckiej kompanii Mehteran (na zdjęciu) wraz z Orkiestrą Wojskową Polskich Sił Zbrojnych. Orkiestry odegrały hymn narodowy Polski i Turcji, Marsz turecki oraz inne popularne utwory polskie i tureckie.

W tamtym czasie obecność Turcji na MSPO miała związek z obchodami 90-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Turecką a Rzeczpospolitą Polską oraz przypadającym w 2014 600-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszym krajem a Imperium Osmańskim.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w 2022 będzie świętował jubileusz 30-lecia. Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbędzie się od 6 do 9 września 2022 (Podsumowanie 29. MSPO, 2021-09-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.