Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BMPT-72 Terminator walczy w Ukrainie

Konflikty zbrojne, Wojska lądowe, 19 maja 2022

W Internecie pojawiły się zdjęcia i nagrania z przejazdu rosyjskiej kolumny pancernej składającej się z czterech ciężkich bojowych wozów wsparcia czołgów BMPT-72 Terminator 2, które asystowały rosyjskim czołgom podstawowym. Zauważono je w okolicach Siewierodniecka w obwodzie ługańskim.

BMPT-72 Terminator 2 został opracowany na podstawie wniosków z I wojny czeczeńskiej / Zdjęcie: Twitter

Pierwszy raz pojazdy tego typu zauważono przy granicy z Ukrainą w pierwszej połowie kwietnia. Wówczas sfilmowano eszelon w rejonie zachodnich obrzeży miasta Jelec nad Sosną (dopływ Donu) w obwodzie lipieckim. Spekulowano, że pojazdy niebawem zostaną wprowadzone do działań wojennych. Są to wozy, które w grudniu 2020 przekazano żołnierzom batalionu pancernego 90. Witebsko-Nowogrodzkiej Gwardyjskiej Dywizji Pancernej. Jednak ich liczba – maksymalnie w służbie mogło się znaleźć 9 wozów – nie powinna mieć większego wpływu na przebieg walk.

Zadaniem BMPT-72 Terminatorów 2 na polu walki jest wspieranie czołgów podstawowych, w szczególności T-72B3M. Ocenę operacyjną tych wyspecjalizowanych wozów przeprowadzono w marcu 2021 na poligonie niedaleko Czelabińska na Uralu. Wówczas oba typy pojazdów w składzie pododdziału pancernego działały w jednej formacji bojowej. Rolą Terminatorów 2 było zapewnienie czołgom ochrony przed piechotą w trudnych warunkach terenowych i walka z czołgami przeciwnika. BMPT-72 Terminator 2 jest uzbrojony w 2 armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm, 7,62-mm km, 30-mm granatnik automatyczny AG-17D i 4 wyrzutnie ppk Kornet.

Opracowane zostały na podstawie wniosków z kampanii w Czeczenii w latach 1994-1996, a w szczególności walk w stolicy Czeczenii – Groznym na przełomie 1994 i 1995. Mimo to wprowadzane były do służby dość opieszale, a program testów przez długi czas nie szedł po myśli Moskwy. Bardzo wiele czasu spędzono nad opracowaniem założeń koncepcyjnych współpracy z pojazdami pancernymi. Program był już o krok od anulowania, a wozy, które faktycznie nigdy nie osiągnęły gotowości operacyjnej, raczej nie przejawiają dużej wartości bojowej. Na Zachodzie podobną rolę pełnią bowiem bwp – znacznie nowocześniejsze od rosyjskich odpowiedników (BMPT-72 Terminator 2 przy granicy z Ukrainą, 2022-02-24).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.