Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stępka pod katarski desantowiec

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 20 maja 2022

W stoczni Fincantieri w Palermo odbyła się uroczystość położenia stępki pod przyszły katarski okręt desantowy-dok. Jednostka znajdzie zastosowanie w działaniach zbrojnych, jak też operacjach humanitarnych.

Desantowiec jest budowany na podstawie włosko-katarskiego porozumienia z 2016. Zamówienie na okręt złożono jednak rok później / Zdjęcie: Fincantieri

W wydarzeniu uczestniczył m.in.szef biura kontroli projektów marynarki wojennej Kataru we Włoszech gen. Bryg. Ahmad Al Hammadi, dyrektor stoczni Fincantieri w Palermo Marcello Giordano i wiceprezes ds. Programów eksportowych Fincantieri Umberto Aloi.

Budowany okręt będzie stosunkowo niedużą jednostką desantową. Jego długość to ok. 143 m, zaś szerokość to 21,5 m. Na jego pokładzie będzie można zaokrętować ok. 550 osób. Będzie on wyposażony w 2 rampy dla pojazdów i wewnętrzny dok mieszczący barkę desantową LCM. Barka może być też przenoszona na pokładzie garażowym a następnie stawiana w wodzie za pomocą zestawu żurawi. Pokład lotniczy pozwala na działanie śmigłowca NH90.

Okręt jest budowany na podstawie porozumienia z 2016. Jego projekt będzie oparty na podobnej jednostce BDSL zbudowanej dla Algierii. Marynarka wojenna Kataru zamówiła we Włoszech łącznie 7 okrętów za ok. 5 mld EUR (Katar odebrał korwetę Damsah, 2022-05-02, Włoskie okręty dla Kataru, 2017-08-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.