Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2022: Arktyczny BvS10

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 czerwca 2022

W Paryżu na wystawie Eurosatory 2022 BAE Systems wystawiło gąsienicowy transporter przegubowy BvS10 Beowulf. Jest to związane z rosnącym zainteresowaniem wielu państw rejonem Arktyki, na którym szczególnie użyteczne są tego typu wozy.

Prezentowany pojazd BvS10 Mk2 wyposażono w gumowe gąsienice produkcji Soucy / Zdjęcie: Dawid Kozdra

Obecnie pojazdy tego typu są odbierane przez Szwecję, która zamówiła 127 dodatkowych BvS10. Szwecja przewodzi jednocześnie międzynarodowej inicjatywie dotyczącej zakupu opancerzonych transporterów przegubowych, obejmującej Niemcy i Wielką Brytanię. BAE Systems spodziewa się, że zapowiedź umowy ramowej nastąpi jeszcze w tym miesiącu, a do końca roku podpisana zostanie umowa na pierwszą partię ok. 500 pojazdów. Wcześniej w inicjatywie brała udział również Holandia, która zmieniła jednak wymagania i zamierza kupić nieopancerzony wariant Beowulfa (Szwecja zamawia więcej BvS10, 2021-05-04).

BvS10 jest oferowany również w programie US Army w programie Cold Weather All-Terrain Vehicle (CATV). Amerykanie zamierzają zastąpić starsze Bv206 nowym pojazdem. Zainteresowanie wozem mają też wyrażać liczne państwa w Azji (Oshkosh dostarczy prototypy CATV, 2021-04-13).

W porównaniu do starszej wersji prezentowany w Paryżu BvS10 Mk II ma zwiększoną dopuszczalną masę całkowitą przekraczającą 15000 kg a jego ładowność to 6 t. Mimo to udało się utrzymać poziom zapewnianej ochrony. Wóz wyposażono w gumowe gąsienice produkcji Soucy.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.