Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wystawa w MLP poświęcona Jerzemu Ostrowskiemu

Ludzie, Historia, Sporty lotnicze, 22 czerwca 2022

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie można się zapoznać z wystawą czasową poświęconą Jerzemu Ostrowskiemu – modelarzowi, konstruktorowi i jednemu z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich modelarzy lotniczych, wielokrotnemu Mistrzowi Świata i Europy a także seryjnemu zdobywcy tytułów Mistrza Polski. Inauguracja wystawy odbędzie się 24 czerwca 2022 o godzinie 12:00 w ramach ekspozycji Metamuzeum.

/ Ilustracja: MLP

Zaprezentowane zostaną m.in. zwycięskie modele samolotów de Havilland DH.103 Hornet i Lockheed P-38 Lightning, puchary, medale i dyplomy zdobyte przez Jerzego Ostrowskiego podczas mistrzostw Polski, Europy i Świata. Ekspozycja obejmie również liczne fotografie pochodzące z archiwum rodzinnego.

Jerzy Ostrowski urodził się w 1935 w Częstochowie. Już w dziewiątym roku życia zaczął konstruować modele. Swoją pasję kontynuował w modelarni Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie, a od 1957 wraz z reaktywowaniem działalności Aeroklubu Częstochowskiego związał się z tamtejszą sekcją modelarstwa. Rozpoczął też szkolenie młodzieży.

Dzieła modelarskie Jerzego Ostrowskiego cechuje jakość i kunszt wykonania. Specjalizował się on w klasach: F2B (modelach akrobacyjnych na uwięzi) i F4B (makietach samolotów latających na uwięzi). Z makietami samolotów: Jakowlew Jak-18, de Havilland DH.103 Hornet i Lockheed P-38 Lightning został dwukrotnie mistrzem świata (Francja 1972 i Szwecja 1976), trzykrotnie wicemistrzem świata (Anglia 1970, USA 1974 i ZSSR 1982) i dwukrotnie mistrzem Europy (Czechosłowacja 1968, 1970). W latach 1961-1984 kilkadziesiąt razy zdobył tytuł mistrza i wicemistrza Polski w klasach F1C, F2M, F2B i F4B.

Pod koniec lat 1970. Jerzy Ostrowski rozpoczął budowę lekkiego samolotu własnej konstrukcji. Jego dwupłat ze śmigłem pchającym zdobył trzecią nagrodę w konkursie technicznym za staranność wykonania na III Zlocie Amatorów Konstruktorów w Lesznie w 1984.

Za swoje osiągnięcia sportowe otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia aeroklubowe i państwowe. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalami za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, otrzymał tytuł i medal Mistrza Sportu i Zasłużonego Mistrza Sportu, Złotą Odznakę Modelarstwa z Trzema Diamentami. Był także laureatem Błękitnych Skrzydeł.

Ku pamięci Jerzego Ostrowskiego Aeroklub Częstochowski organizuje Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego, któryjest jednymi z najważniejszych zawodów modelarskich w Polsce. W ub. r. odbyła się 40. edycja Memoriału. Z kolei Aeroklub Polski ustanowił Dyplom im. Jerzego Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w lotniczym i kosmicznym sporcie modelarskim (Salamandra w MLP, 2022-06-08, Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy, 2022-05-23).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.