Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowany bułgarski T-72

Imprezy branżowe, Wojska lądowe, 23 czerwca 2022

Bułgaria po raz pierwszy publicznie zaprezentowała zmodernizowany czołg podstawowy T-72. Prezentacja miała miejsce w czasie salonu przemysłu obronnego HEMUS 2022. Program unowocześnienia czołgów skupił się na zwiększeniu świadomości sytuacyjnej załogi i celności uzbrojenia głównego czołgu. Jest to pierwsza poważna próba bułgarskiego ministerstwa obrony w polepszeniu parametrów czołgów T-72M1, eksploatowanych przez Bułgarię od lat 1980.

Bułgarzy planują modernizację wszystkich 90 posiadanych czołgów rodziny T-72 / Zdjęcie: MO Bułgarii

Czołg został wyposażony w system kierowania ogniem TIFCS (Thermal Imaging Fire Control System) produkcji Elbit Systems – zaprojektowany przez izraelskie przedsiębiorstwo specjalnie do użytku w czołgach podstawowych wschodniej proweniencji, takich jak T-55, T-62, T-72, T-80, T-90 produkowanych w Związku Sowieckim i Rosji. W nowym SKO znalazł się czujnik meteorologiczny, który umożliwia wprowadzanie danych o warunkach pogodowych – w tym o sile wiatru – do cyfrowego komputera balistycznego. Po modernizacji wzrosnąć ma skuteczność wykrywania i identyfikacji celów, niezależnie od pory dnia.

Oryginalny celownik nocny 1K13 zastąpiono dzienno-nocnym celownikiem działonowego TIFCS-GS (Thermal Imaging Fire Control System-Gunner Sight). Celownik chroniony jest przez pancerną przesłonę o grubości do 10 mm. W skład celownika wchodzi też dalmierz laserowy, o zasięgu do 9000 m. Elbit Systems zamontował również system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową E-LAWS zapewniający ochronę dookolną i rozróżniający typ użytego lasera. Bułgarskie T-72 też wyposażane nowe radiostacje HF/VHF z wbudowanym modułem szyfrującym.

Według raportu The Military Balance Suchoputni Wojski (wojska lądowe) mają 90 czołgów podstawowych rodziny T-72, głównie w standardzie M1. Według planów resortu obrony docelowo wszystkie mają zostać unowocześnione.

Prace odbywają się w zakładach Terem-Chan Krum w Tyrgowiszte w północno-wschodniej Bułgarii. W ramach pierwszego kontraktu podpisanego 16 grudnia 2020 unowocześnione zostaną 44 czołgi T-72M1 i 3 wozy dowódczo-sztabowe 9S743 na podwoziu MT-LBu. Wartość umowy określono na 78,7 mln BGN (ok. 178 mln PLN).

W latach 2019–2020 TEREM-Holding wyremontował 13 czołgów, ale testy poligonowe potwierdziły niedostatki tych prac i wykazały konieczność modernizacji z powodu niskiej celności 125-mm armaty. Prace modernizacyjne będą trwać co najmniej 2 lata (Zmiany w programie modernizacji bułgarskich T-72, 2022-02-17).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.