Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kałasznikow zwiększy donośność Krasnopola

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 01 sierpnia 2022

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS koncern Kałasznikow prowadzi prace nad ulepszoną 152-mm artyleryjską amunicją precyzyjną Krasnopol naprowadzaną laserowo. Nowa wersja będzie wyróżniać się lepszą celnością, siłą rażenia, poprawioną odpornością na zakłócenia i zwiększoną donośnością.

Według Rosjan dotychczasowe wersje Krasnopola dobrze sprawdziły się w walkach w Syrii i w czasie działań zbrojnych na Ukrainie / Zdjęcie: Twitter

Dyrektor generalny grupy Kałasznikow Władimir Lepin powiedział: Jesteśmy na ostatnim etapie eksperymentalnych prac projektowych nad nowoczesną modyfikacją pocisku precyzyjnego Krasnopol. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grupy Kałasznikow wykonają podstawowe podzespoły do tej amunicji.

Lepin nie podał jednak szczegółów na temat zakładanych osiągów nowej amunicji. Ma być ona skuteczniejsza w rażeniu małych celów pojedynczym pociskiem, zaś negatywny wpływ zachmurzenia i silnego wiatru ma być zredukowany. Polepszone mają zostać również możliwości naprowadzania z użyciem bsl.

Według Rosjan dotychczasowe wersje Krasnopola dobrze sprawdziły się w walkach w Syrii i w czasie działań zbrojnych na Ukrainie. Amunicja tego typu występuje w wersji 152-mm i eksportowej 155-mm. W przypadku radzieckiego kalibru składa się z pocisku 3OF39 z półaktywnym naprowadzaniem laserowym. Pocisk ma donośność minimalną 3 km i maksymalną 20 km. Ma masę ok. 50,8 kg, z czego 20,5 kg to głowica bojowa z 6,4 kg ładunku HEF. Prawdopodobieństo trafienia, jak podaje producent waha się od 0,7 do 0,8. Do naprowadzania Krasnopola mogą służyć zarówno rosyjskie podświetlacze laserowe (1D22, 1D26, LTsD-3M1), jak i zagraniczne (np. francuski DHY307 LDR, Pierwsze 2S19M2 w Kraju Krasnodarskim, 2020-03-19).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.