Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpania zainteresowana CAESAR

Wojska lądowe, 04 sierpnia 2022

Serwis Zone Militaire poinformował 2 sierpnia 2022, że pod koniec lipca do Suippes w regionie Grand Est w departamencie Marna, udali się żołnierze z XII Grupy Artylerii Polowej, wchodzącej w skład XII Brygady Guadarrama. Tam odwiedzili francuski 40. Pułk Artylerii uzbrojony w armatohaubice samobieżne CAESAR kal. 155 mm, przeciwlotnicze zestawy bliskiego zasięgu Mistral, radary MURIN i bslSMDR (système de mini-drones de renseignement) klasy mini.

Hiszpanie zamierzają wzmocnić artylerię poprzez zakup nowych systemów rakietowych i lufowych / Zdjęcie: Ejército de Tierra

Wizyta w połączeniu z informacjami o modernizacji hiszpańskiej artylerii lufowej i rakietowej wywołała domysły o zainteresowaniu produktem Nextera. Jest jednak jeszcze za wcześnie, by mówić, że francuskie armatohaubice trafią na Półwysep Iberyjski. Jeśli tak by się stało, francuskie przedsiębiorstwo mogłoby podpisać największy jak do tej pory kontrakt na sprzedaż uzbrojenia tego typu.

Celem głównym wizyty hiszpańskiej delegacji było zapoznanie się z procedurami używania i zasadami działania pocisków Mistral, ale faktem jest, że odbyła się w czasie, gdy Ejército de tierra utworzyły grupę roboczą w celu określenia wymagań w zakresie artylerii lufowej. Armatohaubice CAESAR mogą być atrakcyjne dla Hiszpanów m.in. ze względu na możliwość transportu drogą lotniczą w ładowniach samolotów C-130 Hercules i A400M Atlas.

Madryt stara się wypełnić lukę w potencjale rażenia wrogich celów pociskami artyleryjskimi powstałą po wycofaniu samobieżnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Teruel kal. 140 mm. Hiszpańscy artylerzyści pozostali z 96 samobieżnymi 155-mm haubicami M109A5 oraz 84 ciągnionymi 155-mm armatohaubicami Santa Bárbara Sistemas 155/52 APU-SIAC i 56 L-118A1. W służbie pozostają też lekkie działa holowane L-119 i Oto Melara M56obie kal. 105 mm.

Hiszpanie oprócz samobieżnej polowej wyrzutni rakietowej Sistema Lanzacohetes de Alta Movilidad (SILAM) chcą pozyskać sprawdzoną artylerię lufową. Dowództwo Artylerii Polowej (MACA, Mando de Artillería de Campaña) nie zdecydowało się jeszcze na pożądany typ. Jednak wydaje się, że naturalnymi konkurentami mogą być armatohaubice Soltam ATMOS 2000 i CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’Artillerie). Nie wyklucza się udziału szwedzkiego Archera czy niemieckiej Boxer RCH 155 (Francja uzupełnia artylerię, 2022-07-26).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.