Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) otrzymają bezpłatnie z USA 8 śmigłowców – 6 uderzeniowych AH-1Z Viper i 2 wielozadaniowe UH-1Y Venom. – Z przyjemnością ogłaszam, że udało nam się wynegocjować ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, że oprócz 8 śmigłowców UH-1Y Venom i 4 śmigłowców AH-1Z Viper otrzymamy dodatkowe 6 Viperów i 2 Venomy w prezencie – powiedziała minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová dzisiaj, 19 sierpnia 2022, podczas wizyty w 24. Bazie Lotnictwa Transportowego Praga–Kbely.
Jak poinformowała minister Černochová dostawa 8 śmigłowców została uzgodniono podczas kwietniowej wizyty w Waszyngtonie. Będą to wiropłaty już użytkowane, ale w pełni sprawne. – Będzie to darowizna, zapłacimy tylko za naprawy, przebudowania zgodnie z naszymi wymaganiami, transport do Czech i inne związane z tym wydatki. W tej chwili nie można ich dokładnie określić, ale w porównaniu z ceną nowych śmigłowców są to kwoty nieporównywalne – powiedziała szefowa czeskiego resortu obrony (Czechy chcą więcej śmigłowców, 2022-03-23).
Ogółem VzS AČR odbiorą 20 amerykańskich śmigłowców: 10 wielozadaniowych UH-1Y Venom i 10 uderzeniowych AH-1Z Viper. Wraz z nimi Czesi mają otrzymać również kierowane pociski rakietowe powietrze-ziemia Hellfire i powietrze-powietrze Sidewinder. Dostawy nowych wiropłatów mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Zastąpią one 8 Mi-24V, które są eksploatowane od 2003.
– Śmigłowce Mi-24, które są wycofywane, mogą w razie potrzeby służyć jako źródło części zamiennych dla Mi-171Sz lub mogą być oferowane na sprzedaż – dodał gen. bryg. Petr Čepelka, dyrektor Wydziału Rozwoju Sił MON.
Od lipca br. w USA w eksploatacji nowych typów szkolą się dwie grupy pilotów i techników z 221. eskadry śmigłowców, stacjonującej w bazie Náměšť nad Oslavou. Oprócz tego mobilny zespół Bella będzie szkolił lokalny personel w Czechach przez okres 2 lat.
W przedsięwzięciu udział weźmie czeski przemysł obronny, w tym państwowe przedsiębiorstwa LOM Praha, które zapewni wsparcie eksploatacji śmigłowców w nowo wybudowanym zakładzie i VTÚ, a także Ray Service, Aero Vodochody i VR Group. W bazie Náměšt nad Oslavou zostanie utworzone centrum szkolenia personelu naziemnego i latającego, wyposażone w urządzenia syntetyczne.