Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

VAMPIRE dla Ukrainy

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 31 sierpnia 2022

Na podstawie ogłoszonego w ubiegłym tygodniu amerykańskiego pakietu wsparcia dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją do tego państwa trafią systemy Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment (VAMPIRE, modułowy, paletyzowane uzbrojenie rakietowy ISR niezależne od pojazdu). Co ciekawe, produkt L3Harris nie był do tej pory promowany jako przeznaczony do niszczenia nisko latających samolotów, zwłaszcza bsl. Głównym zadaniem miała być walka z lekko opancerzonymi pojazdami.

Eksploatacja VAMPIRE na Ukrainie będzie miała charakter eksperymentalny, mający zweryfikować możliwości systemu / Zdjęcie: L3Harris

VAMPIRE jest zestawem składającym się z wyrzutni mieszczącej 4 pociski rakietowej i głowicy optoelektronicznej Wescam MX-RSTA, który można zamontować na większości pojazdów wojskowych. Może odpalać 70-mm kierowane laserowo pociski APKWS lub inną amunicję naprowadzaną laserowo. Producent zapewnia, że dzięki naprowadzaniu laserowemu i jednostce sterującej pociski są precyzyjne i mogą powodować minimalne zniszczenia uboczne. Umieszczenie na dowolnym pojeździe terenowym sprawia, że zestaw może być bardzo mobilny i trudny do wyeliminowania. Ukraińcy nie powinni mieć problemów z adaptacją systemu na różnych nosicielach.

VAMPIRE może razić bsl grupy III, czyli zgodnie z systemem kategoryzacji dronów amerykańskich wojsk lądowych bsl o maksymalnej masie od 25 do 600 kg, które mogą latać na wysokości do 5,5 km i osiągać prędkość maksymalną 463 km/h. Prawdopodobnie może zestrzeliwać też się śmigłowce. Zasięg VAMPIRE jest jednak ograniczony, zwłaszcza w wersji lądowej. APKWS II odpalony ze śmigłowca w idealnych warunkach ma zasięg nie większy niż 5 km. W przypadku wystrzelenia z wyrzutni naziemnej zasięg będzie znacznie zredukowany, co ogranicza jego wartość bojową.

Według przedstawicieli L3Harris VAMPIRE można również sparować z różnymi czujnikami, aby lepiej odpowiadały potrzebom użytkownika. Konkretna konfiguracja sprzętu, który ma zostać dostarczony na Ukrainę, nie została ujawniona.

Paul Swiergosz, rzecznik producenta, poinformował, że w najbliższych dniach przedsiębiorstwo spodziewa się zamówienia od Stanów Zjednoczonych. Wówczas stanie się jasne, ile zestawów VAMPIRE zostanie wysłanych ukraińskim żołnierzom. Producent twierdzi, że dostarczenie systemów zajmie nie więcej niż 9 miesięcy. Eksploatacja VAMPIRE na Ukrainie będzie miała charakter eksperymentalny, mający zweryfikować możliwości systemu (Ukraina otrzyma pakiet pomocy warty 3 mld USD, 2022-08-25).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.