KT SAT Corporation (KT SAT), wiodący dostawca usług satelitarnych w Korei Południowej, oraz Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), zawarły kontrakt na budowę satelity komunikacyjnego KOREASAT 6A.
KOREASAT 6A zastąpi obecnego satelitę KORESAT 6 i będzie dostarczał zarówno stały serwis satelitarny (FSS), jak i nadawczy serwis satelitarny (BSS) dla Korei Południowej. Zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej znajdującej się na 116° długości geograficznej wschodniej.
Thales Alenia Space jako główny wykonawca prac jest odpowiedzialny za projekt, budowę, testy i dostawę naziemną satelity, a następnie usługi pozycjonowania orbitalnego i badań na samej orbicie. Ponadto Thales Alenia Space przeszkoli i wesprze zespół inżynierski klienta na miejscu oraz zapewni pomoc operacyjną przez cały okres eksploatacji satelity.
KOREASAT 6A zostanie zbudowany na sprawdzonej platformie Spacebus 4000B2 i będzie wyposażony w sześć transponderów BSS i 20 transponderów FSS. Taka moc nadajników pozwoli na zapewnienie łączności na całym obszarze Korei Południowej. Dostawa KOREASAT 6A planowana jest w czwartym kwartale 2024. Satelita w momencie startu będzie ważył około 3,5 t, a jego żywotność wyniesie 15 lat.
– Chciałbym podziękować KT SAT za naszą współpracę i za niesłabnące zaufanie wobec Thales Alenia Space. Ten kontrakt otwiera nowy rozdział wieloletniego i udanego partnerstwa: KOREASAT 6A jest już piątym satelitą zbudowanym przez Thales Alenia Space dla KT SAT – powiedział Hervé Derrey, prezes Thales Alenia Space.
– Po przeprowadzeniu przetargu cieszymy się, że po raz kolejny najlepszą ofertę dostarczyła nam Thales Alenia Space i to właśnie ją możemy zaprosić do projektu budowy naszego nowego satelity. KOREASAT 6A zapewni KT SAT zdolność do świadczenia najwyższej jakości usług satelitarnych dla swoich lojalnych klientów. Cieszy nas, że w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju na rynku usług satelitarnych KT SAT ma wsparcie Thales Alenia Space – dodał David Kyunmin Song, prezes KT SAT.
– Thales Alenia Space ma duże doświadczenie w budowaniu i obsłudze satelitów komunikacyjnych na całym świecie. Łańcuch dostawców do Spacebus wdrażamy z powodzeniem w Polsce od 2015 i naszą ambicją jest to, aby polskie podmioty były w programie standardowymi dostawcami podsystemów. Wdrożony transfer wiedzy i technologii, m.in. w tym projekcie, pomaga zwiększyć konkurencyjność i kompetencje partnerskich podmiotów w kraju, umożliwiając im tym samym wejście do jednej z dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu kosmicznego na rynku globalnym – komentuje nowy kontrakt Andrzej Banasiak, dyrektor Thales Alenia Space w Polsce (Eutelsat Konnect VTHS na orbicie, 2022-09-15).