Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Armenia kupiła artyleryjskie systemy Pinaka

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 05 października 2022

Indyjski dziennik The Economic Times poinformował o dużych o zakupach indyjskiego uzbrojenia przez rząd Armenii. Jednym z najciekawszych są samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Pinaka kal. 214 mm. Wiadomość jest tym ciekawsza, że finalizacja zakupu odbywa się w czasie kiedy znów dochodzi do starć między Armenią i Azerbejdżanem. Zamówione Pinaki mają dotrzeć do odbiorcy w ciągu najbliższych miesięcy.

Poza wyrzutniami rakietowymi Pinaka Armenia zamówiła w Indiach amunicję artyleryjską i ppk / Zdjęcie: Twitter.

Zakup można interpretować jako chęć równoważenia przez Armenię potencjału sąsiada w zakresie artylerii rakietowej. W tej kwestii Azerbejdżan ma znaczą przewagę. Natomiast zwrócenie się do Indii w sprawie uzbrojenia spowodowane jest tym, że rosyjski przemysł zbrojeniowy ma ograniczone możliwości realizacji zamówień zagranicznych skupiając się na zaspokojeniu potrzeb wojennych.

Kwota odstępnego pozostaje nieznana, ale dziennik szacuje, że armeński podatnik może zapłacić 20 mld INR (ok. 1,83 mld PLN). Erywań pozyskał w Indiach amunicję artyleryjską, ppk bliżej nieokreślonego typu i wspomniane wyrzutnie Pinaka. W przypadku tych ostatnich jest to pierwszy kontrakt eksportowy.

Jest to drugi przypadek eksportu indyjskiego uzbrojenia do Armenii, po decyzji o dostawie 4 szt. stacji radiolokacyjnych rozpoznania artyleryjskiego typu Swathi za ok. 3,5 mld INR. Radary te służą w wojskach lądowych Indii w pułkach rakietowych uzbrojonych w Pinaki.

Pinaka to wieloprowadnicowa samobieżna wyrzutnia rakiet zamontowana na ciężarówce Tatra T813 i BEML-Tatra 815 8WD. Używa amunicji rakietowej w dwóch kalibrach: 122 mm i 214 mm. Na każdą wyrzutnię składają się 2 kontenery po 6 pocisków, które w wersji Mk II mają masę 327 kg, a ich głowica waży około 100 kg. Donośność systemu artyleryjskiego to 40 km, gdy stosowane są pociski Mark-I Enhanced, i 60 km w przypadku strzelania pociskami Mk-II. Może odpalić salwę 12 rakiet w 44 sekundy. Trwają prace nad pociskami rakietowymi o zasięgu nawet 100 km.Pinakę opracowano, aby uzupełnić w służbie przestarzałe wyrzutnie BM-21 Grad, a następnie je zastąpić.Systemy artyleryjskie tego typu wykorzystywane są we wschodnim Ladakhu (Kolejne testy Pinaka Mk-I, 2022-04-11, Armenia kupuje indyjskie radary, 2020-03-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.