W odpowiedzi na atak na most nad Cieśniną Kerczeńską Moskwa oprócz pocisków balistycznych i manewrujących do ostatnich ataków na ukraińskie miasta użyła amunicji krążącej Shahed-136 wyprodukowanych w Iranie. Rano 10 października 2022 rosyjskie rakiety startujące z rejonów Morza Kaspijskiego i Niżnego Nowogrodu spadły na Kijów, Lwów, Pryłuki, Chmielnicki, Dniepr, Niżyn, Żytomierz i Charków. Z terytorium Białorusi i Krymu do ataku na ukraińskie miasta wystartowało dodatkowo co najmniej 17 bezzałogowców typu Shahed-136 (noszących rosyjskie oznaczenie Herań-2).
– Dzisiejszy poranek jest trudny, mamy do czynienia z terrorystami. Dziesiątki pocisków i irańskich Shahedów-136 mają dwa cele: obiekty energetyczne w całym kraju… i ludzi. Teraz mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostawie prądu, ale nigdy nie nastąpi przerwa w naszej pewności – naszej pewności zwycięstwa – powiedział Wołodymir Zełenski.
Według stanu na 10 października na terytorium Białorusi wysłano 32 bsl Shahed-136, a w ciągu 2 dni ich liczba miała wzrosnąć do 40 szt.Poza Kijowem Rosjanie używali ich również w innych miejscach. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba powiedział, że sześć eksplozji 75 km na południe od Kijowa w bazie wojskowej w Białej Cerkwi zostało spowodowanych przez uderzenia amunicji krążącej irańskiej proweniencji.
Bsl mają oferować Moskwie łatwą w montażu i tanią alternatywę dla precyzyjnych pocisków rakietowych (takich jak H-101, Kalibr, H-555 i Iskander) lub nalotów załogowych maszyn bojowych. Skuteczność Shahedów-136 ma być bardzo niska. We wspomnianym ataku na Białą Cerkiew 6 bsl zestrzeliła ukraińska opl, a kolejnych 6 wbiło się w budynki, raniąc jednego żołnierza.
Według źródeł irańskich Shahed-136 to bezzałogowiec ważący 200 kg, o rozpiętości skrzydeł 2,5 m i długość 3,5 m. Napędzany jest silnikiem MD 550 o mocy 50 KM, zapewniającym prędkość ponad 185 km/h. Zasięg – według Iranu – ma mieścić się w przedziale 1800-2500 km, ale jest to parametr trudny do zweryfikowania i najpewniej zawyżony. Wykorzystuje on cywilne łącza satelitarne systemu Iridium, co zapewnia wymianę informacji i zmianę podczas lotu wyznaczonego wcześniej celu. Może razić jedynie cele stacjonarne wskazane przez poprzez system GPS (Rosyjskie rakiety nad Mołdawią, 2022-10-11).