Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nerpa: najpierw WMF, potem Indie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 16 października 2009

Okręt podwodny Nerpa, który uległ tragicznej w skutkach awarii w czasie prób fabrycznych, zostanie czasowo włączony do Floty Oceanu Spokojnego WMF. Dopiero później zostanie przekazany Indiom.

W Moskwie zakończyło się rosyjsko-indyjskie spotkanie dotyczące współpracy wojskowo-przemysłowej. Podjęto wówczas m.in. decyzje dotyczące przyszłości Nerpy. Okręt, w którym 8 listopada 2008 - w wyniku awarii systemu gaśniczego (Nerpa - wokół przyczyn awarii) - zginęło 20 ludzi, zostanie ostatecznie wyleasingowany przez flotę indyjską (Nerpa w Indiach do końca 2009?). Według nieujawnionego źródła we Flocie Oceanu Spokojnego (TOF, Tichookienskij Fłot), wcześniej jednak (prawdopodobnie pod koniec 2009) Nerpa wejdzie w jej skład. Do Indii trafi najwcześniej w kwietniu 2010.

Remont po awarii Nerpy został zakończony w maju 2009. Mimo początkowych problemów (Nie ma kto testować Nerpy), w lipcu pomyślnie zakończono pierwszy etap ponownych prób okrętu realizowanych na Morzu Japońskim. Teraz zakończył się trzeci etap prób. Próby państwowe mają rozpocząć się na przełomie października i listopada.

Okręt przebywa obecnie w stoczni Wostok, gdzie trwają przygotowania do testów. Jego 10-letni leasing ma kosztować Indie ok. 650 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.