Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraiński atak na Sewastopol

Konflikty zbrojne, Bezzałogowce, Marynarka wojenna, 01 listopada 2022

Rankiem 29 października 2022 wojska ukraińskie zaatakowały bazę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Celem ataku były okręty i instalacje portu. Według źródeł rosyjskich, w ataku brało udział 9 bsl i 7 bezzałogowców morskich. Ukraińcy nie przyznali się oficjalnie do przygotowania operacji.

Według MO FR, akcję przeprowadzili ukraińscy żołnierze z 73. Specjalnego Centrum Operacji Morskich. Mieli oni zostać przygotowani przez instruktorów z Wielkiej Brytanii. Jednostka i ośrodek szkoleniowy znajdują się w Oczakowie w obwodzie mikołajowskim.

Rosyjskie okręty w bazie w Sewastopolu. Fregata Admirał Makarow nie ma numerów burtowych, które zamalowano po rosyjskim ataku na Ukrainę. Nie widać na niej żadnych uszkodzeń, które miały spowodować ukraińskie systemy w czasie ataku na bazę / Zdjęcie: Twitter

Rosjanie twierdzą, że wszystkie cele powietrzne zostały trafione przez systemy obrony okrętów Floty Czarnomorskiej. Przy wsparciu lotnictwa i jednostek brzegowych miały one zniszczyć także bezzałogowce morskie. Systemy okrętowe miały trafić 4 z nich.

Według dostępnych danych, skuteczność rosyjskich systemów obronnych nie była jednak stuprocentowa. Film nagrany przez kamerę jednego z bezzałogowców pokazuje rosyjski okręt bojowy i śmigłowiec Mi-8 strzelający z karabinów maszynowych i działka. Według niektórych doniesień, uszkodzona została fregata Admirał Makarow – nowy okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, pełniący tę funkcję po zatonięciu w kwietniu krążownika Moskwa. Niektóre źródła ukraińskie mówiły nawet o zatopieniu okrętu. Wiele źródeł powtarzało informację o zniszczeniu systemów radiolokacyjnych Admirała Makarowa.

Rosyjskie MO informowało z kolei, że niewielkich uszkodzeń doznał jedynie trałowiec typu Natja (Projekt 266M) Iwan Hołubiec. Wczoraj w Internecie pojawiło się aktualne zdjęcia Admirała Makarowa na redzie bazy w Sewastopolu. Nie widać na nich żadnych uszkodzeń okrętu.

Według Rosjan, bezzałogowce wykorzystały bezpieczny korytarz zbożowy, którym Ukraina mogła eksportować zboże na podstawie umowy z Rosją, Turcją i ONZ. Co więcej, przynajmniej jeden z nich miał zostać dostarczony przez statek cywilny. Te okoliczności stały się pretekstem do wycofania się FR z tej umowy.

Wczoraj Rosjanie wydobyli z dna morza szczątki niektórych bezzałogowców biorących udział w ataku. Znaleźli w nich części, w tym moduły nawigacyjne, wyprodukowane w Kanadzie. Specjaliści rosyjscy przebadali wydobyte urządzenia. Z zapisu jednego z nich ma wynikać, że przynajmniej jeden z bezzałogowców wypłynął z pobliża Odessy. Miał pokonać ponad 150 km na otwartym morzu.

Przy okazji informowania o ataku na bazę w Sewastopolu MO FR podało, że ta sama jednostka Royal Navy, która wspierała Ukraińców, dokonała wcześniej ataku na rurociągi Nord Stream 1 i 2. Miało to miejsce 26 września 2022. Zostały wówczas uszkodzone dwa rurociągi NS1 i jeden NS2 (Gazprom dopuszczony do badań Nord Stream, 2022-11-01).

Po miesiącu od tego wydarzenia państwa zachodnie, które są bezpośrednio zainteresowane atakiem na gazociągi Nord Stream, czyli Dania, Szwecja i Niemcy, nie przeprowadziły żadnych istotnych działań, by wskazać jego sprawców. Do badań przez ponad miesiąc nie był dopuszczany główny właściciel instalacji – Rosja. Gazprom poinformował, że jego specjaliści mogli zapoznać się z uszkodzeniami rurociągu dopiero 31 października 2022.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.