Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniejszy budżet Tajwanu

Strategia i polityka, 15 stycznia 2010

Władze Tajwanu przyjęły budżet wojskowy o równowartości 9,3 mld USD. To o 3,5% mniej niż w 2009 i o 11,5% mniej niż w 2008. Powodem jest nie realizowanie kontraktów importowych z USA.

Mimo, że wyposażenie liczących w czasie pokoju 280 tys. żołnierzy tajwańskich sił zbrojnych, można uznać za nowoczesne, w kilku obszarach występują istotne braki. Przykładem może być fakt wykorzystywania w jednostkach pancernych m.in. liczących już kilkadziesiąt lat lekkich czołgów M41 (pozostałe to M60A3 i różne wersje M48). Tajwan stara się od kilku lat o zakupienie kilku nowych okrętów podwodnych. Obecnie posiada dwa względnie nowe okręty typu <span>Hai Lung, czyli zwodowane w połowie lat 1980. holenderskie jednostki typu Zwaaardvis, ale również parę amerykańskich okrętów typu Tench, produkowanych w latach 1944-1951. Z powodu minimalnej wartości bojowej, wykorzystywane są one wyłacznie do szkolenia i markowania działań okrętów ChRL

Tajwański parlament zatwierdził przeznaczenie na resort obrony w bieżacym roku równowartość 9,3 mld USD. To jedynie o 150 mln USD mniej, niż chcieli otrzymać wojskowi.

Tymczasem jeszcze w 2008 zatwierdzono budżet w wysokości 10,5, a w 2009 - 9,6 mld USD. Kwoty te były przygotowane na zrealizowanie dużego pakietu zakupów w USA, obejmujących m.in. antyrakiety PAC-3, śmigłowce AH-64D oraz pociski Javelin i Harpoon, zatwierdzonego wstępnie w 2008 (zobacz: Broń USA za 6,5 mld USD dla Tajwanu). Transakcja nie została jednak zrealizowana z powodu nacisków Pekinu. Ostatecznie realizowane dostawy mają o wiele mniejszą wartość i nie obejmują z reguły nowego uzbrojenia (zobacz: ChRL grozi USA).

Sytuacja ta spowodowała ograniczenie żądań ministerstwa obrony, które w ubiegłych latach znalazło się w ogniu krytyki ze strony parlamentu i środków masowego przekazu za nie wykorzystywanie przyznawanych limitów i zwroty poważnych sum, co wpływało negatywnie na działania rządu.

Powrót na ścieżkę wzrostu wydatków wojskowych możliwym będzie dopiero po likwidacji najbardziej dotkliwych skutków obecnego kryzysu gospodarczego oraz po zmianie polityki Waszyngtonu. Według źródeł zbliżonych do Kongresu USA, amerykańskie władze przygotowują nowy pakiet eksportowy. Ma on objąć m.in. 60 śmigłowców transportowych UH-60 Black Hawk, zestawy przeciwlotnicze/przeciwrakietowe Patriot PAC-3, jak również dostawę podzespołów dla przeprowadzenia drugiej fazy modernizacji zintegrowanego systemu dowodzenia Po Sheng, opartego o standard Link-16. Możliwym będzie również powrót do idei budowy - na zlecenie Taj Pei - kilku okrętów podwodnych z napędem diesel-elektrycznym. Na razie doniesienia te są jednak nieoficjalne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.