Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy Abramsa z AI

Nowe technologie, Wojska lądowe, 17 lutego 2023

W serwisie DVIDS opublikowane zostały zdjęcia ze zrealizowanych jesienią 2022 testów w ramach inicjatywy Project Convergance 2022 w Kalifornii. Ukazują one czołg M1 Abrams wyposażony w system Advanced Targeting and Lethality Aided System (ATLAS) ze sztuczną inteligencją. Przeprowadzone próby są jednym z elementów wdrażania do amerykańskich wojsk lądowych nowych technologii.

Panoramiczny sensor optoelektroniczny wchodzący w skład systemu ATLAS zamontowany na czołgu Abrams

W testach wzięli udział żołnierze US Army wraz z inżynierami i naukowcami z Command, Control, Communications, Computers, Cyber, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance (C5ISR) Center. Próby trwały 5 tygodni i obejmowały eksperymenty nowych technologii z udziałem wojsk.

Na czołgu Abrams zamontowano podstawowy element systemu ATLAS w postaci panoramicznego sensora optoelektronicznego zamontowanego w miejscu, gdzie zwykle znajduje się przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy CITV. Dookoła wieży rozmieszczone zostały zaś inne sensory, najprawdopodobniej czujniki opromieniowania laserem systemu Instrumentable-Multiple Integrated Laser Engagement System Combat Vehicle Tactical Engagement Simulation System (I-MILES CVTESS). Zostały one zapewne połączone z oprogramowaniem ATLAS. Pojazd wyposażono też w rozbudowane wyposażenie elektroniczne ATLAS, na co dowodem jest duży moduł układu chłodzenia znajdujący się na wieży.

System ATLAS wspomagany przez sztuczną inteligencję ma przyspieszać proces wykrywania i identyfikacji celów / Zdjęcia: US Army

Podstawowym zadaniem ATLAS ma być ułatwienie i przyspieszenie procesu wykrywania i identyfikacji celów przez załogi wozów bojowych. System ma być montowany nie tylko na czołgach, lecz również na innych pojazdach. Przykładowo w październiku 2020 testowany był na pojeździe testowym bwp Griffin I.

W oprogramowaniu ATLAS zastosowano sztuczną inteligencję i wspomaganą komputerowo selekcję celów. Nie tylko przyspiesza to cały proces zwalczania celów, lecz także pozwala wykrywać zagrożenia, których nie jest w stanie zauważyć człowiek. Ten jednak wciąż pozostaje w pętli decyzyjnej przed otwarciem ognia. Mimo to jest to kolejny krok w celu zwiększania autonomiczności pojazdów wojskowych i robotyzacji pola walki w przyszłości (AbramsX ujawniony na AUSA , 2022-10-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.