Oružane Snage Bosne i Hercegovine (OSBiH, siły zbrojne Bośni i Hercegowiny) w najbliższych latach mają zostać zmodernizowane poprzez dostawy różnego sprzętu wojskowego z państw NATO. W ten sposób ma zostać zwiększona zdolność OSBiH do odpowiedzi i obrony przed szkodliwymi w optyce Zachodu wpływami na Zachodnich Bałkanach – głównie Federacji Rosyjskiej.
Plany potwierdził w połowie lutego br. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Lokalne media podały później, że NATO zatwierdziło pakiet dla Bośni i Hercegowiny, który zwiększy zdolności obronne i bezpieczeństwo tego państwa. Będzie się on składał z 9 projektów obronnych i 3 dotyczących bezpieczeństwa.
Wsparcie będzie dotyczyć środków niebojowych, w tym dla jednostek obrony przed bronią masowego rażenia, systemy łączności taktycznej i między lotnictwem a wojskami lądowymi, wyposażenie do lotniczej ewakuacji medycznej, śmigłowce UH-1, szkolenie i projekty infrastrukturalne. Jednym z głównych beneficjentów pomocy będzie elitarna Bataljonska Grupa Lake Pješadije (BGLP, batalionowa grupa lekkiej piechoty).
Największym udziałowcem pomocy Sojuszu będą USA, które będą kontynuować wieloletnie zaangażowanie we wzmacnianie OSBiH. Wysoki udział w tym procesie będzie również utrzymywać Turcja. Poza NATO swój plan modernizacji OSBiH realizuje też Rada Europejska. Podejmowane przedsięwzięcia mają na celu wzmacnianie bezpieczeństwa w regionie, a także budowę interoperacyjności OSBiH z NATO. Sarajewo od lat stara się bowiem dołączyć do Sojuszu. Więcej na temat modernizacji sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny w RAPORT-wto 03/2023 (UH-1H-II w Bośni i Hercegowinie, 2021-12-05, OSBiH odbierają kolejne HMMWV, 2021-07-27).
Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego.