Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porażka programu hipersonicznego Lockheed Martina

Przemysł zbrojeniowy, Nowe technologie, 31 marca 2023

US Air Force ogłosiły, że nie zamierzają kupować rozwijanych przez Lockheed Martina w ramach programu ARRW  pocisków hipersonicznych AGM-183A po kolejnych niepowodzeniach testów (Fiasko kolejnego testu ARRW, 2021-12-19, Nieudany test ARRW, 2021-04-06). Decyzja nie będzie zależeć od wyników dwóch zaplanowanych testów zbudowanych już prototypów (tylko jeden test był udany, Udany test AGM-183A, 2022-05-17). Zebrane w ich wyniku dane mają pomóc w realizacji przyszłych programów hipersonicznych.

Przygotowanie prototypu pocisku AGM-183A do testu. Pocisk podwieszony jest pod skrzydłem bombowca B-52H. W 2021 wszystkie 3 testy zrealizowane w ramach programu ARRW zakończyły się niepowodzeniami / Zdjęcie: USAF

13 marca 2023 USAF i Lockheed Martin przeprowadziły kolejny test kompletnego prototypu ARRW. Początkowo nie informowano o jego wynikach. Dopiero w ostatnich dniach pojawiły się publikacje o niepowodzeniu. Oficjalnie zostało to potwierdzone przez USAF dopiero 28 marca.

USAF zamierzają teraz skoncentrować się na innym programie hipersonicznym – Hypersonic Attack Cruise Missile. Został o tym oficjalnie poinformowany House Tactical Air and Land Forces Subcommittee.

Amerykanie usiłują zbudować broń hipersoniczną już od kilku dekad. Ciągle bez powodzenia. Tymczasem Rosja i Chiny dysponują seryjnymi pociskami hiperdźwiękowymi kilku typów. FR wykorzystuje już nawet bojowo jeden z nich – Kinżał przenoszony przez samoloty MiG-31K.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.