Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na sprzedaż Mistrala

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lutego 2010

Według przedstawicieli francuskich władz, prezydent Nicolas Sarkozy zgodził się na sprzedaż Rosji okrętu desantowego typu Mistral. Podpisanie umowy może nastąpić 2 marca, w czasie wizyty prezydenta Miedwiediewa w Paryżu.

</span>Mistral to jednostka o wyporności pełnej 21 tys. t, mogąca wykonywać po niewielkich aranżacjach kilka funkcji: okrętu desantowego, towarowego, lotniczego (jako platforma dla śmigłowców), dowódczego i szpitalnego. Ze 199-metrowego pokładu jednocześnie operuje 6 śmigłowców, w tym jeden o masie do 33 t, a hangary pomieszczą 16 dużych maszyn. W przypadku wykorzystania jednostki jako śmigłowcowca, możliwym jest operowanie z niego do 35 lżejszych helikopterów. Okręt może również przewozić do 900 żołnierzy lub transportować 40 czołgów podstawowych. Wyposażono go w 4 kutry desantowe i 2 poduszkowce / Zdjęcie: MO Francji

Pierwsze doniesienia na temat możliwości zakupu przez Rosję francuskich jednostek desantowych pojawiły się w sierpniu ubiegłego roku (zobacz: Rosja kupuje francuskie okręty?). Dowództwo WMF chce pozyskania 4 jednostek tego typu, co ma być połączone z transferem technologii, pozwalającym na wykonanie części z tych okrętów w stoczniach rosyjskich.

Transakcja wywołuje sprzeciw sojuszników Francji, szczególnie wśród państw nadbałtyckich oraz w Gruzji. Są one zaniepokojone możliwością uzyskania przez Moskwę możliwości projekcji siły z morza, w stopniu do tej pory nieosiągalnym dla rosyjskiej marynarki wojennej. Według zachodnich mediów, jej dowódca miał w ubiegłym roju stwierdzić, że posiadając okręt tej klasy, Flota Czarnomorska byłaby w stanie wykonać zadanie zniszczenia gruzińskiej marynarki i instalacji brzegowych w ciągu 40 minut, a nie 26 godzin...

Mimo sprzeciwów, Mistral zawinął w listopadzie do portu w Petersburgu, a na jego pokładzie lądowały rosyjskie śmigłowce (zobacz: Ka-52 na pokładzie Mistrala). By złagodzić negatywne stanowiska państw byłego ZSRS i europejskich satelitów komunistycznego mocarstwa, Rosjanie zadeklarowali, że desantowce mają wejść w skład Floty Północnej i Oceanu Spokojnego. Francuski minister obrony, Herve Morin w czasie wczorajszego spotkania w Paryżu z amerykańskim sekretarzem obrony Robertem Gatesem argumentował natomiast, że transakcja pozwoli to normalizowanie stosunków z Rosją. Do tej pory Waszyngton - podobnie jak wiele innych stolic państw NATO - był przeciwny przekazywaniu Moskwie zaawansowanych technologii wojskowych.

Również wczoraj Jacques de Lajugie, szef agencji zamówień wojskowych DGA, stwierdził, że prezydent Nicolas Sarkozy zgodził się na sprzedaż jednego okrętu typu Mistral. Obecnie rozpoczęły się rozmowy na temat pozostałych 3 jednostek. Według dostępnych informacji, przynajmniej 2 desantowce zostałyby zbudowane we Francji.

Wartość negocjowanej sprzedaży pierwszej jednostki szacowana jest na 500-600 mln USD. Wartość całego okrętu jest niemal dwa razy większa, jednak Rosjanie prawdopodobnie wyposażą swojego Mistrala w wiele własnych podsystemów, w tym prawdopodobnie uzbrojenie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.