Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej F-35 dla Izraela

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 lipca 2023

Szef izraelskiego resortu obrony Adir.Jo'aw Galant zatwierdził plan zakupu dodatkowych 25 samolotów wielozadaniowych F-35I Adir, czyli już trzeciej transzy tych maszyn dlaChejl ha-Awir (wojsk lotniczych Izraela). Odbyło się to na wniosek szefa sztabu generalnego IDF gen. broni Herci Halewiego, dyrektora generalnego resortu obrony gen. dyw. Ejala Zamira i dowódcy Chejl ha-Awir gen. dyw. Tomrera Bara.

Do tej pory Izrael miał odebrać co najmniej 36 samolotów F-35I / Zdjęcie: Chejl ha-Awir

Za decyzją stoi chęć Izraelczyków do sformowana trzeciej eskadry wyposażonej w Adiry, co pozwoli zwiększyć ich liczbę w IDF do 75. Do listopada 2022 odebrali oni 36 z 50 zamówionych do tej pory maszyn. Termin dostaw ma upłynąć w przyszłym roku.

Szacuje się, że najnowszy zakup może pochłonąć 3 mld USD (12,2 mld PLN), które będą pochodzić z amerykańskiej pomocy finansowej. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych zamówień, także w tym przypadku główny producent samolotów – Lockheed Martin – i dostawca silników – Pratt & Whitney – zobowiązały się do udziału w kontrakcie przedsiębiorstw izraelskich.

Według oficjalnego komunikatu stosowne zapytanie ofertowe zostało już przyjęte przez Departament Obrony. Dzięki temu ostateczne zatwierdzenie i podpisanie umowy mają być zrealizowane jeszcze w najbliższych miesiącach (Ograniczenia w lataniu F-35I, 2023-01-07).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.