Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stępka pod ORP Jerzy Różycki

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, Walka elektroniczna, 28 lipca 2023

Wczoraj, 27 lipca 2023, w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczystość położenia stępki pod pierwszy z pary nowych okrętów rozpoznania sygnałowego (SIGINT). Jednocześnie oficjalnie potwierdzono nazwy tych okrętów, które upamiętnią wybitnych polskich matematyków, którzy przyczynili się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Budowany właśnie okręt otrzyma nazwę ORP Jerzy Różycki. Druga jednostka będzie zaś nosić nazwę ORP Henryk Zygalski.

Wodowanie przyszłego ORP Jerzy Różycki jest planowane w 2026 / Ilustracja: AU MON

Budowa okrętu jest prowadzona na podstawie umowy z listopada 2022 między Agencją Uzbrojenia MON a stocznią Remontowa Shipbuilding i Saab Kockums. Projektowanie, budowa, dostawa i wsparcie logistyczne pary jednostek dla Marynarki Wojennej odbywa się w ramach programu Delfin. Za budowę części okrętowej odpowiada polska stocznia, zaś Saab dostarczy wyposażenie specjalistyczne. Przewiduje się też udział w programie innych polskich przedsiębiorstw. Koszt przedsięwzięcia to blisko 600 mln EUR.

Wodowanie pierwszego okrętu zaplanowano na 2026. Z kolei w 2027 planuje się dostawę obu okrętów do Marynarki Wojennej. Okręty mają przyczynić się do zwiększenia możliwości w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w pełnym spektrum morskiego rozpoznania sygnałowego. Co oczywiste, szczegółowa specyfikacja okrętów jest informacją niejawną. Nowe okręty zastąpią w Marynarce Wojennej dwa wysłużone okręty rozpoznawcze ORP Nawigator i ORP Hydrograf (Ruszyła budowa pierwszego Delfina, 2023-04-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.