Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Budowa Mieczników ruszyła

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 16 sierpnia 2023

Dzisiaj, 16 sierpnia 2023, w Gdyni na terenie PGZ Stoczni Wojennej odbyła się uroczystość palenia blach pod pierwszą z 3 planowanych fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej w programie Miecznik. Wydarzenie stanowi faktyczne rozpoczęcie prac nad okrętem, a dokładniej prefabrykację kadłuba. Kolejnym kamieniem milowym budowy będzie położenie stępki.

Pierwsza fregata Miecznik ma zostać zbudowana do 2026, a dwie pozostałe do 2032 / Zdjęcie: MON

Wykonawcą kontraktu na 3 okręty jest Konsorcjum PGZ-Miecznik, wspierane przez partnerów krajowych – Remontowa Shipbuilding – i zagranicznych. Wśród nich znajduje się m.in. Babcock International Group, który jest dostawcą projektu fregaty Arrowhead 140, a także Thales UK, który dostarczy Zintegrowany System Walki Tacticos. Program ma pozwolić na utworzenie ok. 2000 miejsc pracy w przemyśle stoczniowym. Pierwsza fregata ma zostać zbudowana do 2026 a pozostałe do 2032. Wartości programu resort obrony nie ujawnił.

Dzięki wskazaniu wykonawcy, możliwe było opracowanie Projektu Wstępnego okrętu i dokonanie aktualizacji Przemysłowego Studium Wykonalności z Analizą Techniczno-Ekonomiczną. Zgodnie z powyższymi dokumentami wynikowymi oraz w celu zapewnienia jednolitości zastosowanego wyposażenia i przyspieszenia budowy drugiej i trzeciej jednostki, wykonawca zaproponował realizację budowy fregat Miecznik w wariancie kaskadowym, tj. poprzez pozyskanie gotowych elementów, które w trakcie realizacji projektu nie będą podlegały dalszym modyfikacjom, co przełożyło się na połączenie fazy dotyczącej projektowania i rozwoju pierwszej jednostki oraz fazy dostaw kolejnych dwóch jednostek seryjnych.

Uzgodniono również, że pierwszy okręt z serii, który zostanie wyposażony w systemy rozpoznania i uzbrojenia oraz ZSW, zostanie poddany badaniom kwalifikacyjnym, a dwa pozostałe okręty z serii będą sukcesywnie doposażane, po pozytywnym zakończeniu badań. Należy zaznaczyć, że zamówienie obejmuje szeroką gamę wyposażenia dla pierwszej jednostki, którego funkcjonalności, jako w pełni zintegrowanego systemu, zostaną zweryfikowane szczegółowo w ramach badań, w tym badań kwalifikacyjnych.

Fregaty Miecznik będą najnowocześniejszymi i najsilniej uzbrojonymi okrętami Marynarki Wojennej / Ilustracja: PGZ

Fregaty z programu Miecznik będą najnowocześniejszymi i najsilniej uzbrojonymi okrętami Marynarki Wojennej. Będą to okręty o wyporności pełnej do ok. 7000 t, długości ok. 138 m i szerokości ok. 20 m. Ich napęd będą stanowić 4 tłokowe silniki wysokoprężne w układzie CODAD z 2 śrubami nastawnymi. Napęd pozwoli osiągać fregatom prędkość 28 w i zasięg ok. 8000 Mm. Załogę okrętów ma stanowić 120 oficerów i marynarzy z opcją zaokrętowania ok. 60 dodatkowych osób.

Przyszłe polskie okręty będą miały bogaty zestaw uzbrojenia i środków obserwacji technicznej. W docelowym ukompletowaniu uzbrojenie lufowe będzie stanowić armata morska Leonardo Super Rapid Strales kal. 76 mm, 2 krajowe moduły uzbrojenia OSU-35K z 35-mm armatą automatyczną i zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z wkm. Do zwalczania celów powietrznych będą służyć pociski przeciwlotnicze rodziny CAMM (CAMM, CAMM-ER a docelowo także o większym zasięgu) wystrzeliwane z wyrzutni pionowych Mk 41. Na fregatach Miecznik możliwe jest zamontowanie do 4 ośmiokomorowych modułów Mk 41 (łącznie 32 komory wyrzutni). Do zwalczania celów nawodnych i lądowych posłużą pociski przeciwokrętowe rodziny RBS-15 a do zwalczania celów podwodnych 2 podwójne wyrzutnie torped.

W skład zestawu sensorów Mieczników wejdą wielofunkcyjne stacje radiolokacyjne średniego i dalekiego zasięgu i radar kierowania ogniem. Oprócz tego znajdą się na nich środki rozpoznania obrazowego, sonar kadłubowy i holowany, środki walki elektronicznej i środki samoobrony (Licencja na projekt Miecznika, 2023-08-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.