Jeszcze w tym roku ruszy rozbudowa strefy operacyjnej portu lotniczego Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika. Jako pierwsze rozpoczną się prace przy nowej płycie postojowej. Potem powstanie droga szybkiego zjazdu, równoległa droga kołowania i nowa płyta do odladzania. Koszt inwestycji to 350 mln zł, z czego 50% dopłaci Unia Europejska.
Wrocław ma także w planach drugi bardzo ważny projekt dotyczący modernizacji infrastruktury i skupiający się na rozbudowie terminala. Liczba pasażerów na naszym lotnisku cały czas wzrasta i w tym roku najprawdopodobniej osiągnie rekordową wartość 3,9 mln. Władze portu liczą, że w kolejnych latach będą odnotowywać kolejne wzrosty, więc rozbudowa terminala jest koniecznością (Rekordowy lipiec we Wrocławiu, 2023-08-17).
Docelowo nowy terminal będzie mógł obsłużyć nawet 10 mln pasażerów rocznie. Rozbudowa planowana jest w dwóch etapach przewidzianych na lata 2026-2028 (etap I) i 2033-2035 (etap II).
W pierwszym etapie, w którym powierzchnia terminala zwiększy się o blisko 60%, zaplanowano m.in.: rozbudowę terminala od strony zachodniej oraz wschodniej o dodatkowe 75 m, co umożliwi budowę dodatkowych trzech mostów wraz z rękawami od strony płyty lotniska, zwiększenie liczby stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, powiększenie hali odbioru bagażu, wzrost liczby gatów w strefie Schengen oraz Non-Schengen. Planowana jest także budowa wieży kontroli ruchu statków powietrznych na płytach postojowych.
W drugim etapie projekt przewiduje m.in. rozbudowę terminala o pirs o długości 165 m w formie dwukondygnacyjnego budynku z czterema dodatkowymi mostami wraz z 4 rękawami i strefą 3 bus gate’ów, zwiększenie liczby bramek oraz powierzchni komercyjnej. Dodatkowo planowany jest 5-poziomowy parking na blisko 600 samochodów, który zrekompensuje zlikwidowane miejsca na parkingu naziemnym.