Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny test Siniewy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 06 marca 2010

Na Morzu Barentsa przeprowadzono w czwartek rano udany test strategicznej rakiety balistycznej Siniewa.

Rakieta RSM-54 Siniewa została wystrzelona 4 marca o 7:50 z atomowego okrętu podwodnego proj. 667BRDM - K-114 Tuła dowodzonego przez kpt. Andrieja Chramowa. Test zakończył się sukcesem. Wszystkie głowice ćwiczebne trafiły w wyznaczone cele na poligonie Kura na Kamczatce.

Strategiczny kompleks rakietowy D-9RM z rakietą Siniewa wszedł do uzbrojenia w 1986. 10 lat później produkcję rakiet tego typu zakończono. We wrześniu 1999 produkcję zmodernizowanej Siniewy wznowiono. Rakiety są produkowane przez wytwórnię Krasmasz w Krasnojarsku.

Badania państwowe zmodernizowanej Siniewy zakończono w 2004. W lipcu 2007 rakieta RSM-54 została oficjalnie przyjęta do uzbrojenia WMF. Masa jej ładunku bojowego wynosi 2,8 t. Może go stanowić 4-10 głowic z ładunkami jądrowymi po 50-100 kT lub 2-tonowa głowica z ładunkiem konwencjonalnym. Siniewa może być wystrzeliwana z głębokości do 55 m z okrętu płynącego z prędkością 6-7 węzłów.

Poprzedni test Siniewy przeprowadzono w lipcu 2009 (Kolejna próba Siniewy). Rakietę wystrzelono wówczas z okrętu podwodnego Briańsk z rejonu Bieguna Północnego.

Pod koniec stycznia 2010 do składu Floty Północnej WMF powrócił okręt podwodny proj. 667BRDM K-18 Karelia. Jego remont i modernizacja w stoczni Zwiezdoczka w Siewierodwinsku trwały 5 lat (Karelia opuściła pochylnię). Karelia ma teraz być trudniejsza do wykrycia i skuteczniej wykrywać zagrożenia. Jej uzbrojenie stanowi 16 zmodernizowanych rakiet Siniewa. Resurs okrętu przedłużono o około 10 lat.

Minister Obrony FR Anatolij Sierdiukow zapowiedział wczoraj, że w 2010 kontynuowane będą testy rakiety Buława (Kolejne niepowodzenie Buławy). Latem rakiety mają być wystrzeliwane z okrętów podwodnych Dmitrij Donskoj (proj. 941UM) i Jurij Dołgorukij (klasy Boriej, proj. 955). Z tego drugiego po raz pierwszy. Rakiety RSM-56 Buława-30 mają stanowić podstawowe uzbrojenie okrętów podwodnych proj. 955.

Z dotychczasowych 12 testów Buławy tylko 5 było (przynajmniej częściowo) udanych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.