Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SG testowała PJN

Służby państwowe, Bezzałogowce, 02 grudnia 2023

Funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Węgorzewie przeprowadzili w tym tygodniu testy najnowszej generacji pojazdu obserwacyjnego PJN (Przewoźna Jednostka Nadzoru). Pojazd jest prototypem opracowanym w ramach projektu naukowo-badawczego SOWA realizowanego przez Straż Graniczną i Wojskową Akademię Techniczną. Podczas tegorocznego MSPO projekt otrzymał nagrodę Defender 2023.

Druga tura testów PJN została zaplanowana w styczniu 2024 / Zdjęcia: Komenda Główna Straży Granicznej

System jest przeznaczony do zabezpieczania strefy nadgranicznej. Jest mobilny i wyposażono go w wiele sensorów obserwacyjnych. Po wprowadzeniu niezbędnych poprawek sformułowanych przez funkcjonariuszy w styczniu 2024 odbędzie się kolejna tura testów. Jeżeli przebiegną pomyślnie należy się spodziewać zamówienia większej liczby takich systemów dla SG.

Przed wdrożeniem PJN do służby planowane są szkolenia funkcjonariuszy z zakresu obsługi. Z kolei dokumentacja utworzona w czasie projektu posłuży do opracowania szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać pojazd tej klasy.

W obecnym prototypie nosicielem wybudowanego systemu obserwacyjnego jest pojazd terenowy ISUZU D-Max, na którym zamontowana jest się zabudowana platforma zapewniająca start i lądowanie bezzałogowego statku latającego na uwięzi z osprzętem technicznym. Dzięki zastosowaniu linii kablowej do transmisji danych i zasilania bsl wznosi się na wysokość 60 m i jest w pełni odporny na zakłócenia radiowe oraz może nieprzerwanie pracować przez 8 godzin.

Dodatkowo zamontowano tam pneumatyczny maszt teleskopowy z sensorem termowizyjnym, systemem anten i stacją pogodową, autonomicznym układem zasilania, sterowania, kierowania i dowodzenia. Zastosowano też oprogramowanie przystosowane do obsługi przez 2 operatorów za pomocą specjalnego interfejsu na ekranach dotykowych.

Zamontowane i zintegrowane na PJN różne sensory zapewniają automatyczne wykrycie i jednoczesne śledzenie wielu poruszających się obiektów wielkości człowieka na dystansie kilku kilometrów wraz z zobrazowaniem termowizyjnym i dziennym i nocnym. Termowizyjny obraz panoramiczny o polu widzenia 360° jest odświeżany, uaktualniany co sekundę bez konieczności zmiany położenia kamery.

Zintegrowane moduły radiowe na nosicielu i bsl zapewniają wykrycie i wskazanie z dużą dokładnością kierunku emisji radiowej pochodzącej z logowania telefonów komórkowych i innych transmisji takich jak np. sterowanie obcych bsl. Pozwalają również wykrywać zakłócenia generowane przez przemytników w celu sparaliżowania łączności radiowej i inne źródła emisji, a także umożliwiają szyfrowaną komunikację i wysłanie obrazów do patroli w terenie na odległość do 2 km (Nowe PJN-y dla SG, 2019-02-26).




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.