Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spadochron sterowany w Strefie Gazy

Konflikty zbrojne, Transport lotniczy, Logistyka, 15 grudnia 2023

Izraelskie Siły Powietrzne (Chejl ha-Awir) poinformowały 12 grudnia 2023 o pierwszym operacyjnym użyciu nowego systemu naprowadzania spadochronów, które przetestowano w warunkach bojowych podczas walk w Strefie Gazy. Pierwszego zrzutu w tej wojnie dokonano, dostarczając około siedmiu ton wody dla żołnierzy walczących w Chan Junis. Wprowadzenie nowego systemu na pole walki uwypukla wyzwania, przed którymi stoi Izrael w zakresie zaopatrzenia żołnierzy podczas walk w trudno dostępnych obszarach miejskich.

Zrzuty za pomocą spadochronów sterowanych są alternatywą dla zaopatrzenia drogą lądową / Zdjęcie: IDF

Komunikat prasowy Sił Obronnych Izraela nie podaje dalszych szczegółów na temat typu tego wyposażenia. Nie wiemy, czy jest to wersja wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych zestawu spadochronowego Joint Precision Airdrop System (JPADS) wspomaganego GPS, czy inny system. Koncepcja ta łączy sterowany spadochron z układem nawigacji wspomaganym GPS, do którego przed zrzutem wprowadzane są współrzędne żądanej strefy.

Podczas nocnej operacji jeden z samolotów transportowych C-130J Super Hercules (Samson) ze 103. Eskadry (noszącej przydomek Słonie) zrzucił trzy skrzynie przez tylną rampę ładunkową. Miały one na na urządzenie emitujące fioletowe światło, które jest autonomiczną jednostką naprowadzającą. Następnie rozłożyła się czasza spadochronu i ładunek swobodnie opadł w kierunku oczekujących żołnierzy.

Zrzucanie zaopatrzenia z powietrza zawsze było misją obarczoną dużym ryzykiem. Realne są obawy, że duża część sprzętu nie dotrze tam, gdzie jest potrzebna. Ładunki lądujące w niewłaściwym miejscu i wpadające w niepowołane ręce to jedno z istotniejszych ryzyk związanych z takim środkiem transportu. Dodatkowym wyzwaniem jest ryzyko uszkodzenie uzbrojenia czy innego wyposażenia w sposób uniemożliwiający jego użytkowanie.

Jeszcze większe obawy dotyczą zrzutów w strefę walk takich jak ta w Chan Junis, gdzie strefy zrzutu znajdują się na bardzo małych obszarach, a liczne budynki blokują podejście. Wszystkie te czynniki występują równolegle z obecnością bojowników Hamasu, którzy potrzebują zaopatrzenia. W związku z tym zastosowanie systemu dostarczania zaopatrzenia za pomocą spadochronu sterowanego zamiast drogi lądowej ma silne podparcie w potrzebach tego konfliktu.

Warto zauważyć, że informacje płynące z Izraela są skąpe, ale serwis The War Zone podał, że poniedziałkowa operacja mogła mieć związek ze sprzętem kupionym przez Izrael w 2019. Jednak wówczas pozyskano jedynie ograniczoną liczbę spadochronów sterowanych do testów, z możliwością zakupu dodatkowych w przyszłości. Próby przeprowadzili lotnicy Słoni. Początkowo miały być one nieudane. Finalnie przeprowadzono serię testów, które obejmowały kilka dziewięciogodzinnych lotów, podczas których łącznie wykonano 18 zrzutów (US Army testuje szybowiec transportowy, 2023-04-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.