Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy DPET w czeskiej armii

Walka elektroniczna, Przemysł zbrojeniowy, 19 grudnia 2023

Armáda České republiky (czeskie siły zbrojne) odebrały pierwszy pasywny system rozpoznania elektronicznego nowej generacji Deployable Passive Electronic Support Measures Tracker (DPET) opracowany przez przedsiębiorstwo ERA. Został on przekazany żołnierzom 53. pułku rozpoznania i walki elektronicznej. W wydarzeniu uczestniczyli liczni przedstawiciele wojska i resortu obrony.

Czesi zamierzają pozyskać 2 zestawy DPET, które będą eksploatowane przez 10-15 lat / Zdjęcie: AČR

DPET stanowi już piątą generację systemów rozpoznania elektronicznego opracowanych w Czechach, stanowiąc następcę znanych systemów RAMONA, TAMARA i VĚRA w różnych wersjach. W służbie zastąpi bezpośrednio systemy VĚRA-S/M. Czesi zamierzają użytkować 2 zestawy DPET przez kolejnych 10-15 lat, modernizować je a następnie zastąpić jeszcze nowszej generacji sprzętem. Zamówiono je w styczniu 2020 za 1,5 mld CZK. Z kolei używane obecnie VĚRA-S/M pozostaną w służbie na potrzeby szkolenia i jednostek rezerwowych.

System rozpoznania elektronicznego DPET służy do wykrywania obiektów lądowych, powietrznych i morskich. System wykrywa ich emisje w paśmie elektromagnetycznym a dzięki pasywnej pracy jest trudny do wykrycia. Pozycja wykrytych obiektów jest określana dzięki wykorzystaniu 4 anten DPET wchodzących w skład każdego zestawu. Jedna z nich pełni rolę stacji centralnej, gdzie operatorzy analizują pozyskane dane.

Jednocześnie zestaw może śledzić do 200 obiektów, takich jak samoloty, bezzałogowce, okręty i pojazdy lądowe. Zasięg systemu DPET to ok. 500 km, jest on jednak uzależniony od ukształtowania terenu, klimatu i pogody.

Anteny DPET są wynoszone w górę na 25-m maszcie zintegrowanym z kontenerem ISO-1C. Kontener z kolei jest przewożony na ciężarówkach Tatra T815 8x8 z opancerzoną kabiną. Kabiny i kontenery pokryte są kamuflażem multispektralnym. Istnieje także możliwość stosowania lżejszej konfiguracji bez kontenera. Wówczas antena i maszt są demontowane i rozstawiane na lekkiej podstawie. Stacje robocze systemu wraz z wyposażeniem informatycznym i łączności są wówczas rozstawiane w namiotach. Wyposażenie lekkiej wersji DPET jest przewożone na dwóch samochodach Toyota Hilux wraz z przyczepą (System rozpoznania pasywnego dla Luftwaffe, 2023-09-02, ERA prezentuje PLESS, 2021-09-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.