Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie używają Starlink na Ukrainie

Konflikty zbrojne, Nowe technologie, Cyberprzestrzeń, 11 lutego 2024

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, rosyjska armia korzysta z systemów łączności satelitarnej Starlink podczas działań bojowych na terytorium Ukrainy. Na potwierdzenie w mediach społecznościowych opublikowano podsłuchane rozmowy rosyjskich żołnierzy. Wynika z nich, że terminale Starlink wykorzystywane są do uzyskania dostępu do Internetu przez jednostki 83. Brygady Powietrznodesantowo-Szturmowej Sił Zbrojnych Rosji, które walczą w rejonie Kleszczejewki i Andriejewki w obwodzie donieckim.

Antena terminalu Starlink na pozycji wojsk rosyjskich w rejonie walk na Ukrainie / Zrzut ekranu z publikacji Defence One

Według wywiadu ukraińskiego używanie terminali Starlink przez Rosjan zaczyna mieć charakter systemowy. Ten proces trwa już od kilku miesięcy. Według doniesień medialnych, terminale Starlink z aktywowanymi kontami są masowo wysyłane do Rosji przez Dubaj. Terminale trafiają nie tylko w rejon walk, ale także na Krym i do Obwodu Kaliningradzkiego.

Portal Astra zamieścił zrzuty ekranów zawierających ogłoszenia o chęci zakupu aktywowanych terminali Starlink. Ich cena wynosi do 300 tys. rubli. Abonament za funkcjonowanie takiego terminalu wynosi 100 USD.

SpaceX Elona Muska, dostarczająca Internet satelitarny Starlink, ogłosiła, że nie współpracuje z rządem i siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej. Dodała, że usługa Starlink nie jest dostępna w Rosji. Przedsiębiorstwo zauważyło również, że nie prowadzi działalności w Dubaju.

Gdy rozpoczęła się pełnoskalowa wojna Ukrainie, SpaceX uruchomiło sieć Starlink na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych i dostarczyło im tysiące satelitarnych terminali internetowych. Dostawy realizowano w ramach darowizn lub jako wspierane przez rząd amerykański (Starlink dla Ukrainy za pieniądze USAID, 2022-04-09) i innych sojuszników Ukrainy. Później okazało się, że takim sojusznikiem była przed wszystkim Polska.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.