Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Satelita Riesurs-P na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 31 marca 2024

Dziś 31 marca 2024 o 12:37 czasu moskiewskiego z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b. Na jej pokładzie znajdował się satelita teledetekcyjny Ziemi Riesurs-P Nr 4. Satelita oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety po 9 min. 23 s od startu. Trafił na zaplanowaną orbitę wokółziemską

Rakieta nośna Sojuz-2.1b z satelitą Riesurs-P Nr 4 pół minuty po starcie / Zdjęcie: Roskosmos

Riesurs-P to seria rosyjskich satelitów przeznaczonych do obserwacji powierzchni Ziemi, także w skali regionalnej i lokalnej. Są one wyposażone w urządzenia o wysokiej rozdzielczości przestrzennej – ok. 70 cm na piksel. Dysponują one narzędziami zwiększającymi dokładność i przyspieszającymi proces przetwarzania danych. Kamery satelity mają możliwości fotografowania stereoskopowego do tworzenia modeli 3D.

Dane dostarczane przez satelitę Riesurs-P służą do badania zasobów naturalnych, monitorowania zanieczyszczeń i degradacji środowiska, a także monitorowania ochrony wód i obszarów chronionych.

Dzisiejszy start był piątą rosyjską misją kosmiczną w 2024. 3 z nich zostały zrealizowane z Bajkonuru. Rakiety nośne Sojuz-2.1b startowały już łącznie 70 razy (Sojuz-2.1b wyniósł na orbitę Mietieor-M, 2024-03-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.