Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Milion sztuk amunicji dla Ukrainy

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 02 kwietnia 2024

Zgodnie z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, pierwsza czeska inicjatywa amunicyjna na rzecz Ukrainy może objąć większy pakiet amunicji artyleryjskiej niż do tej pory zakładano. Zamiast zapowiadanych ok. 800 tys. sztuk amunicji w toku negocjacji miało się udać pozyskać ponad milion sztuk.

Koszt zakupu ponad miliona sztuk amunicji artyleryjskiej ma wynieść 1,8 mld EUR / Zdjęcie: US Army

Włoski dziennik Corriere della Sera informuje, że szacowana wartość wszystkich umów na amunicję ma sięgać ok. 1,8 mld EUR (7,8 mld PLN). Co ciekawe, według gazety w finansowaniu inicjatywy zakupu amunicji ma uczestniczyć 16 państw, choć prezydent Czech Petr Pavel informował wcześniej, że dołączyło do niej 18 państw.

Warto przypomnieć, że o znalezieniu źródeł pozyskania amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy strona czeska informowała już w lutym br. Wówczas mówiono o 300 tys. sztuk amunicji kal. 122 mm i 500 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm. Ilości ostatecznie wynegocjowanej amunicji i jej źródła pozostają nieznane. Wiadomo, że dostawy mają zostać zrealizowane w tym miesiącu, co pozwoli zaspokoić coraz większy głód amunicyjny wojsk ukraińskich.

W marcu br. pojawiły się kolejne doniesienia o dodatkowej amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Czesi mieli znaleźć sposób na zakup kolejnych 700 tys. sztuk. Tak jak w przypadku pierwszej inicjatywy, poszukiwane są państwa, które sfinansują transakcje (Jeszcze więcej amunicji dla Ukrainy?, 2024-03-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.