Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęcie Griffin Shock 2024

Ćwiczenia, Strategia i polityka, 15 kwietnia 2024

Około 5000 żołnierzy z 8 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego bierze udział w Griffin Shock 24 (GRSK24), które jest częścią ćwiczenia Saber Strike 24 (SBS24). Wczoraj, 14 kwietnia 2024, zastępca dowódcy natowskiej Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, gen. bryg. Jan Štěpánek, podczas uroczystości na poligonie w Bemowie Piskim przejął kontrolę operacyjną nad 2. Pułkiem Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych.

W ćwiczeniu GRSK 24 bierze udział około 5000 żołnierzy z 8 krajów / Zdjęcie: sierż. Gianna Sulger, U.S. 22nd Mobile Public Affairs Detachment

GRSK 24 jest częścią ćwiczenia Saber Strike 24, które obejmuje przemieszczenie jednostek sojuszniczych do Polski i na Litwę, wykonanie zadań taktycznych i ogniowych na obiektach poligonowych w obu państwach i powrót do macierzystych garnizonów. Przemieszczenie wojsk Sojuszu, wzmocnienie, przez USA jako państwo ramowe, stacjonującej w Polsce grupy bojowej NATO oraz zwiększenie jej wielkości z batalionu do brygady jest realizacją inicjatyw odstraszania Sojuszu Północnoatlantyckiego, które zapadły na szczycie NATO w Madrycie w 2022.

Griffin Shock 24 to już kolejne ćwiczenie pod tym kryptonimem. Pierwsze z nich odbyło się w zeszłym roku również na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Wtedy to, po raz pierwszy, 2. Pułk Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych został podporządkowany pod dowódcę wielonarodowej dywizji.

Podczas GRSK24 jego uczestnicy realizować będą zadania taktyczno – ogniowe doskonaląc interoperacyjność i demonstrując jednomyślność i wiarygodność członków Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas realizacji postanowień na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

W skład jednostek amerykańskich zaangażowanych w ćwiczenie wchodzą: V Korpus, stacjonujący w Polsce i w Fort Knox w USA; 3. Dywizja Piechoty stacjonująca w Fort Stewart w USA; 2. Pułk Kawalerii stacjonujący w Vilseck w Niemczech; 4. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej stacjonujący w Ansbach w Niemczech i 12. Brygada Lotnictwa Bojowego również stacjonująca w Ansbach.

Ogółem, w ćwiczeniu bierze udział około 5000 żołnierzy z 8 krajów: Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych (NATO zapowiedziało Steadfast Defender 2024, 2024-01-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.