Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bomby B61-12 dla NATO

Lotnictwo wojskowe, 17 marca 2014

W przyszłym roku rozpoczną się prace mają na celu przystosowanie samolotów NATO do przenoszenia bomb nuklearnych B61-12.

Pierwsze bomby nuklearne B61-12 mają być wprowadzone do eksploatacji w 2020. Do ich przenoszenia przystosowane będą F-16A/B wojsk lotniczych Belgii, Holandii i Turcji oraz uderzeniowe Tornado wojsk lotniczych Niemiec i Włoch / Zdjęcie: EUCOM

W budżecie US Air Force na 2015 znalazła się pozycja związana z przystosowaniem samolotów F-16 i Tornado wojsk lotniczych państw członkowskich NATO do przenoszenia bomb nuklearnych B61-12. Prace mają rozpocząć się 2015 i zakończyć w 2017-2018. Ich koszt szacowany jest na ponad 1 mld USD (3 mld zł). Dodatkowe 154 mln USD (457 mln zł) zostaną wydane na zwiększenie bezpieczeństwa europejskich baz, w których składowane są bomby nuklearne.

Co ciekawe, propozycja znacznego zwiększenia zdolności nuklearnych Sojuszu pojawiła się zaledwie trzy lata po zapewnieniu, że aktualne arsenały NATO są wystarczające i prowadzone są prace mające na celu całkowite wyeliminowanie tego rodzaju uzbrojenia.

Do przenoszenia bomb nuklearnych B61-12 przystosowane zostaną samoloty myśliwskie F-16A/B wojsk lotniczych Belgii, Holandii i Turcji oraz uderzeniowe Tornado wojsk lotniczych Niemiec i Włoch. Prace związane z F-16 potrwają od początku 2015 do końca 2018, natomiast z Tornado – od połowy 2015 do 3 kw. 2017.

Polegać one będą na modernizacji oprogramowania komputera zarządzającego uzbrojeniem. Konieczne jest także zmodernizowanie układu naprowadzania bomby i wykonanie prób w locie. Pierwsza kompletna B61-12 ma być gotowa do użycia w 2020. 

Obecnie trwają czynności związane z przystosowaniem do przenoszenia B61-12 uderzeniowych F-15E Strike Eagle. W następnym roku rozpoczną się analogiczne działania dla bombowców stealth B-2A i wielozadaniowych F-16C/D. W przyszłości podobny proces będzie realizowany dla F-35A Lightning II, które zastąpią w służbie F-16 i nowej generacji bombowców strategicznych LRS-B (10 mld USD na bomby atomowe, 2012-07-27).

Dowództwo US Air Force planuje, że wszystkie amerykańskie F-35A stacjonujące w Europie będą zdolne do przenoszenia broni nuklearnej do 2024. Takimi samymi zdolnościami mają dysponować holenderskie, tureckie, włoskie i być może belgijskie Lightningi II. LRS-B mają być zdolne do przenoszenia B61-12 począwszy od połowy następnej dekady.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra