Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izba Reprezentantów poparła pomoc Ukrainie

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 22 kwietnia 2024

Izba Reprezentantów (izba niższa Kongresu) podczas posiedzenia 20 kwietnia 2024 poparła pakiet ustaw dotyczący pomocy zagranicznej dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. W tym tygodniu ustawy mają trafić pod głosowanie w Senacie, który już wcześniej w ramach wcześniejszej inicjatywy poparł pomoc zagraniczną.

Przez 2 miesiące głosowanie nad pomocą zagraniczną – w tym dla Ukrainy – było blokowane w Izbie Reprezentantów przez jej spikera Mike’a Johnsona / Zdjęcie: Speaker Mike Johnson

Wraz z tym głosowaniem udało się przezwyciężyć niemoc decyzyjną Waszyngtonu, która spowodowała wstrzymanie pomocy dla sojuszników USA, w tym toczącej pełnoskalową wojną Ukrainy. Potrzeba uchwalenia dodatkowych funduszy była znana co najmniej od połowy ub. r., jednak ostatni Izby Reprezentantów odbyło bez powodzenia jeszcze we wrześniu. Na przeszkodzie stanął konflikt polityczny w Kongresie, związany z połączeniem w jednej ustawie pomocy zagranicznej i kryzysu migracyjnego.

Zbiorcza ustawa, po serii prób i długich negocjacjach, została przyjęta przez Senat 13 lutego br. Głosowania nad nią odmówił jednak spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Dopiero w ubiegłym tygodniu po serii zakulisowych rozmów Johnson zapowiedział głosowanie nad ustawą. Jest to jednak odrębna inicjatywa od głosowania Senatu. Zmiana podejścia wynikła najprawdopodobniej z ugruntowania pozycji spikera, mimo braku posiadania większości w Izbie.

Finalnie, w sobotnim głosowaniu, za wsparciem dla Ukrainy głosowało 311 członków Izby wobec 112 głosów przeciw. Ustawę poparli wszyscy Demokraci i niespełna połowa Republikanów.

Ustawa przewiduje blisko 61 mld USD pomocy. 23 mld USD z tej kwoty zostanie przeznaczona na uzupełnienie zapasów amerykańskich sił zbrojnych w zamian za zmagazynowany sprzęt przekazany Ukrainie. Kolejnych 14 mld USD ma być przeznaczone na zakupy nowego uzbrojenia w amerykańskim przemyśle bezpośrednio dla Ukrainy. Dalszych ponad 11 mld USD to finansowanie amerykańskich operacji wojskowych w regionie a 8 mld USD na pomoc pozawojskową, w tym finansowanie ukraińskiej administracji. Szacuje się, że środki pozwolą na wspieranie Ukrainy przez około rok.

Co więcej, obecnie procedowana jest inna ustawa, tzw. REPO Act. Ma ona umożliwić wykorzystanie przez USA zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy. Trudno jednak ocenić szanse na jej przyjęcie.

W przypadku pomocy dla Izraela podczas sobotniego głosowania 366 głosów było za a 58 przeciw. Pomoc ma wynieść 26 mld USD. Z kolei za pomocą dla Tajwanu o wartości ponad 8 mld USD głosowało 385 członków Izby przy 34 głosach przeciw. Czwarta, zbiorcza ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 360 do 58 (Amerykańskie zgody dla ukraińskich F-16, 2024-04-12, 55. pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, 2024-03-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.