Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuskie Jaguary w Estonii

Wojska lądowe, Ćwiczenia, Strategia i polityka, 05 maja 2024

Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie zdecydowano o wzmocnieniu francuskiego kontyngentu rozmieszczonego w Estonii w ramach misji NATO Lynx poprzez wyposażenie go w wielozadaniowe pojazdy opancerzone Griffon (VMBR). Powstały one w ramach programu SCORPION (Synergie du contact renforcée par la polyvalence et l’infovalorisation). Były wcześniej używane w regionie Sahelu w ramach operacji Barkhane. Do Griffonów (16 Griffonów dla Armée de terre, 2023-11-20) dołączył właśnie kolejny pojazd z programu SCORPION.

Francuskie pojazdy opancerzone Jaguar w Estonii / Zdjęcie: CTE via X

Francuzi wysłali do Estonii co najmniej 6 rozpoznawczych i bojowych pojazdów opancerzonych Jaguar (Dostawy Griffonów i Jaguarów w terminie, 2022-12-27). Po raz pierwszy wozy tego typu zostały rozmieszczone na zewnętrznym teatrze działań. Do Estonii dotarły transportem kolejowym, przejeżdżając 3 tys. km przez terytoria 5 państw przy wsparciu ich formacji logistycznych.

Dostarczone do Estonii Jaguary należą do 1. REC (Régiment Étranger de Cavalerie). Nie są jeszcze formalnie uznane za w pełni operacyjne. Są dopiero testowane przez ABC (l’arme blindée cavalerie).

W Estonii Jaguary wezmą udział w corocznych ćwiczeniach NATO Spring Storm, które zaczną się jutro. Będzie w nich uczestniczyć 14 tys. żołnierzy z 15 państw. Ćwiczenia potrwają do 17 maja 2024.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.