Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Grifo odpala CAMM-ER

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 09 maja 2024

Koncern MBDA przeprowadził strzelanie kwalifikacyjne systemu Grifo z użyciem pocisków CAMM-ER. Grifo to zestaw obrony powietrznej przeznaczony dla Esercito Italiano (włoskich wojsk lądowych), wchodzący w skład rodziny EMADS (Enhanced Modular Air Defence Solutions).

Esercito Italiano będą używać Grifo do obrony powietrznej, co zapewni zwiększenie strefy rażenia ich dotychczasowym zestawom krótkiego zasięgu / Zdjęcie: MBDA

Inżynierowie MBDA są autorami projektu całego systemu i kluczowych jego podsystemów, takich jak wyrzutnia, CAMM-ER i PCMI – obejmujący system dowodzenia i kierowania autorstwa MBDA, połączony z radarem X-TAR3D dostarczonym przez Rheinmetall Italia oraz układem identyfikacji swój-obcy (IFF) Leonardo.

Podczas próby poligonowej po raz pierwszy przetestowano i potwierdzono poprawność działania modułu stanowiska dowodzenia walką PCMI (Posto Comando Modulo di Ingaggio), w połączeniu z wyrzutnią i pociskiem CAMM-ER. Celem dla zestawu był bezzałogowy statek powietrzny symulujący atak nieprzyjacielskiego samolotu. Test potwierdził zdolności obronne i skuteczne działanie zarówno pocisku, jak i całego systemu w trybie zintegrowanym.

W trakcie próby PCMI wykrył bezzałogowiec, znajdujący się w fazie ataku, następnie zidentyfikował i sklasyfikował rodzaj zagrożenia, wypracował rodzaj taktyki, którą należy zastosować, i wydał rozkaz wystrzelenia CAMM-ER, który skutecznie poraził cel. W próbie zweryfikowano także prawidłowe działanie dwukierunkowego łącza danych między lecącym do celu CAMM-ER a naziemnym systemem Grifo.

CAMM-ER zastąpi pocisk Aspide w zestawie obrony powietrznej średniego zasięgu (MAADS) dla włoskich Aeronautica Militare (wojsk lotniczych), który przeszedł pomyślną kwalifikację w zeszłym roku. Pocisk ten został również zintegrowany z nowej generacji morskim systemem obrony powietrznej Albatros NG, sprzedawanym już za granicę, optymalizującym zdolności okrętów w walce z celami powietrznymi. CAMM-ER jest wyposażony w najnowocześniejszą aktywną, radiolokacyjną głowicę samonaprowadzającą i nowy silnik – zaprojektowany przez Avio – zapewniający pociskowi większy zasięg w porównaniu z CAMM (Mk 41 dla Mieczników, 2024-02-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.