Konsorcjum PGZ-Miecznik podpisało kontrakt z MBDA w sprawie wyposażenia 3 fregat Miecznik budowanych dla Marynarki Wojennej w system obrony powietrznej Sea Ceptor. Umowa jest efektem szeregu strategicznych porozumień między MBDA a Polską w zakresie pocisków przeciwlotniczych CAMM.
Jak podaje polski przemysł, systemy Sea Ceptor będą chronić polskie okręty przed zagrożeniami powietrznymi i na powierzchni, w tym naddźwiękowymi pociskami przeciwokrętowymi i nawodnymi bezzałogowcami. Początkowo system zostanie oparty o pociski CAMM o zasięgu ok. 25 km. Z czasem dołączą do nich CAMM-ER o zasięgu ok. 40 km, a za niespełna dekadę planowane do opracowania CAMM-ER o zasięgu ok. 100 km. Uzbrojenie tego typu ma być przenoszone w wyrzutniach pionowych Mk 41 na śródokręciu. Mieczniki mogą pomieścić moduł Mk 41 z maksymalnie 32 komorami.
Wybór pocisków CAMM dla polskich fregat przyniesie korzyści dla polskiego przemysłu, z racji planowanej produkcji ich wariantu CAMM-ER w Polsce. Takich samych pocisków mają też używać lądowe systemy obrony powietrznej Pilica+ i Narew, co uprości logistykę i zapewni interoperacyjność pomiędzy różnymi rodzajami sił zbrojnych (Doposażenie seryjnych Mieczników, 2023-12-15).
Poza Polską do tej pory CAMM zostały wybrane przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Brazylii i Szwecji (Szwedzi wybrali Sea Ceptor, 2023-11-17).