Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chrzest korwety Karlsruhe

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 09 maja 2024

7 maja 2024 w stoczni Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety budowanej dla Deutsche Marine. Mowa o okręcie, który otrzymał nazwę Karlsruhe (F267). Jest to trzecia jednostka drugiej serii typu Braunschweig oparta o projekt K130.

Program budowy drugiej serii 5 korwet typu Braunschweig dla Bundeswehry notuje opóźnienie / Zdjęcie: NVL Group

Okręt został nazwany dla uhonorowania miasta Karlsruhe położonego w Badenii-Wirtembergii. Dlatego też jego matką chrzestną została burmistrz Karlsruhe Gabriele Luczak-Schwarz.

Niemcy zamówili 5 korwet typu Braunschweig w 2017. Mają one dołączyć do 5 okrętów pierwszej serii. Wciąż jednak nie udało się wprowadzić do służby żadnego z nich, a jak podkreśla ich producent NVL Group, wszystkie okręty znajdują się na różnych etapach budowy i prac końcowych. Pierwsza z nich – Köln (F265) – miała wejść do służby już w ubiegłym roku. Obecnie pełni jednak rolę jednostki szkolnej i nie została odebrana przez Bundeswehrę. Druga korweta – Emden (F266) – została ochrzczona w 2023 i zakończyła już próby morskie.

Powodem opóźnień mają być pewne komplikacje w montażu wyposażenia. Dotyczyć to ma zarówno systemu dowodzenia i kierowania, jak też zastosowania nowych sensorów. Wprowadzić miano także zmiany w wyposażeniu okrętów, wynikające z implementacji doświadczeń z wojny na Ukrainie. Już pod koniec 2022 informowano, że budowa poszczególnych jednostek opóźnia się od 6-8 miesięcy do nawet 2 lat. Wzrosnąć miały także koszty programu – o 401 mln EUR (Chrzest korwety Köln, 2022-04-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.