Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuskie dotacje dla Lilium?

Transport lotniczy, Transakcje, Przemysł lotniczy, Nowe technologie, 15 maja 2024

Niemiecki start-up Lilium (Makieta wnętrza Lilium Jet Pioneer Edition, 2023-05-27) negocjuje z rządem francuskim dotacje i gwarancje pożyczkowe dla wsparcia budowy zakładów produkcyjnych samolotów eVTOL. Ogłoszono to podczas szczytu Choose France w Wersalu. Według szacunków, na inwestycję potrzeba do 400 mln euro w ciągu kilku lat. Dzięki niej miałoby powstać do 850 nowych miejsc pracy. We Francji partnerami Lilium już są Saint-Gobain, Michelin, Expliseat i Ratier-Figeac.

Wiadomość, że bawarskie przedsiębiorstwo rozważa lokalizację produkcji, np. w regionie Nouvelle-Aquitaine na zachodzie Francji (siedziby mają tam już inni producenci branży lotniczej i akumulatorowej), rozeszła się po doniesieniach, że niemieccy urzędnicy federalni i regionalni nie osiągnęli porozumienia w sprawie gwarancji kredytowych zarówno dla Lilium, jak i innego projektanta samolotów eVTOL – Volocopter. Obecnie Lilium buduje drugi samolot spełniający wymagania produkcyjne w swoim zakładzie w Wessling. Przygotowuje się też do produkcji seryjnej 6-miejscowego samolotu Lilium Jet, którego dostawy mają rozpocząć się w 2026.

6 maja 2024 Lilium ogłosiło zawarcie umowy z UrbanLink na 20 samolotów eVTOL (plus opcję na 20 kolejnych) Lilium Jet. UrbanLink zamierza je wykorzystywać do lotów między miastami na południowej Florydzie / Ilustracja: Lilium

Lilium posiada wiążące i wstępne zamówienia na 780 Lilium Jet od operatorów z USA, Ameryki Południowej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu (Saudia zamawią 100 Lilium Jet eVTOL, 2022-10-27). Umieszczenie ich produkcji we Francji oznaczałoby więc zwiększenie eksportu z tego państwa. Według Lilium, negocjacje o wsparciu inwestycji powinny zakończyć się w ciągu kilku tygodni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.