Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Demontaż armaty AGS z USS Zumwalt

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 15 maja 2024

Jak wynika ze zdjęcia opublikowanego przez oficjalny profil w mediach społecznościowych niszczyciela USS Zumwalt (DDG-1000) rozpoczął się demontaż z okrętu armaty Advanced Gun System (AGS) kal. 155 mm. US Navy zamierza wykorzystać wygospodarowane miejsce do integracji broni hipersonicznej.

Demontaż dziobowej armaty AGS pozwoli wygospodarować miejsce pod 4 wyrzutnie pocisków hipersocniczych systemu CPS / Zdjęcie: USS Zumwalt DDG 1000 - Facebook

Każdy z trzech niszczycieli typu Zumwalt został uzbrojony w 2 armaty AGS. Te zaawansowane systemy uzbrojenia miały stanowić główny oręż do rażenia celów na powierzchni, którego donośność miała sięgać nawet 150 km. Taki wynik miał być osiągany dzięki zastosowaniu amunicji Long Range Land Attack Projectile (LRLAP) z napędem rakietowym. Jej zaletą miał być niższy koszt niż w przypadku amunicji rakietowej.

W 2016 US Navy zrezygnowała jednak z kontynuacji rozwoju LRLAP. Powodem miały się okazać zbyt wysokie koszty amunicji, której koszt jednostkowy został oszacowany między 800 tys. a 1 mln USD. Dla porównania w 2022 koszt pocisku manewrującego Tomahawk o znacznie większym zasięgu (ponad 1600 km) i głowicy bojowej (ok. 450 kg w porównaniu do ok. 11 kg w przypadku LRLAP) miał dla USMC wynosić ok. 2 mln USD. Do wysokiej ceny amunicji przyłożyła się głównie redukcja zamówienia na okręty typu Zumwalt z planowanych 32 do 3 jednostek.

Rezygnacja z systemów AGS skierowała Amerykanów do decyzji o przezbrojeniu niszczycieli w broń hipersoniczną a dokładniej system Conventional Prompt Strike (CPS) z głowicami hipersonicznymi Common Hypersonic Glide Body. W miejsce dziobowej armaty mają zostać zamontowane 4 wyrzutnie Multiple All-Up Round Canister systemu CPS, z których każda ma mieścić 3 pociski. Uzbrojenie to wciąż jednak nie zostało opracowane.

W sierpniu ub. r. USS Zumwalt trafił do stoczni Ingalls Shipbuilding. Plany US Navy zakładają, że w ciągu 2 lat okręt przejdzie przebudowę, która dostosuje go do przenoszenia CPS. Odbywa się to na podstawie kontraktu zawartego między US Navy a Lockheed Martinem o wartości 1,1 mld USD (z opcją zwiększenia do 2 mld USD). Za prace stoczniowe odpowiada z kolei Huntington Ingalls Industries.

Nie jest na razie wiadome jakie uzbrojenie w miejsce drugiej armaty AGS. Jej demontaż jest planowany w późniejszym terminie (Wyrzutnie Zumwaltów do modyfikacji, 2024-04-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.