Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Boeingi 777 Swiss bardziej ekologiczne

Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, Transport lotniczy, 16 maja 2024

Wczoraj, 15 maja 2024, Swiss International Air Lines (Swiss) poinformowały, że zakończyły modernizację całej floty 12 Boeingów 777-300ER, polegającą na pokryciu kadłubów i gondoli silnikowych tych samolotów specjalną folią AeroSHARK o właściwościach hydrodynamicznych przypominających skórę rekina, w celu zmniejszenia oporu powietrza podczas lotu, a co się z tym wiąże redukcji zużycia paliwa i emisji CO2.

 Jako ostatni z 12 Boeingów 777-300ER Swiss folią AeroSHARK pokryty został egzemplarz o znakach rejestracyjnych HB-JNF / Zdjęcia: Swiss International Air Lines

W październiku 2022 należący do Swiss Boeing 777-300ER stał się pierwszym na świecie samolotem pasażerskim wykorzystującym technologię AeroSHARK, który wykonał komercyjny lot. Na początku maja br. folię tę naniesiono na ostatni egzemplarz, noszący znaki rejestracyjne HB-JNF.

Dzięki żeberkom o głębokości mikrometra, które są ustawione zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza, przezroczysta folia AeroSHARK działa podobnie jak skóra rekina, zmniejszając opór powietrza w locie o około 1%.

Dzięki temu, choć z technologii tej korzystała tylko część floty Boeingów 777, liniom SWISS udało się w ubiegłym roku obniżyć zużycie nafty o ponad 2200 t, przy jednoczesnej redukcji emisji CO2 o ok. 7100 t. Proces nałożenia folii na jednego Boeinga 777-300ER wymaga dużej precyzji i trwa około tygodnia.

Swiss są pierwszymi liniami lotniczymi na świecie, które wykorzystały tę technologię do modernizacji całej swojej floty danego typu, w tym konkretnym przypadku Boeingów 777-300ER.

Technologia AeroSHARK została opracowana wspólnie przez Lufthansa Technik i producenta powłok BASF. W perspektywie średnioterminowej Swiss rozważają pokrycie folią AeroSHARK kolejnych typów samolotów w swojej flocie dalekodystansowej (Swiss polecą do Seulu, 2024-02-04).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.