Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HIMARS-y na Filipinach

Ćwiczenia, Wojska lądowe, 17 maja 2024

Podczas amerykańsko-filipińskich manewrów wojskowych Balikatan 2024 amerykańskie wojska lądowe zdecydowały się na rozmieszczenie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS. Wyzwaniem nie było jednak samo użycie artylerii rakietowej tego typu podczas modułów strzeleckich ćwiczeń. Największą trudność stanowił przerzut uzbrojenia.

Przeprowadzone niedawno ćwiczenia mogą przybliżyć Filipiny do zakupu od USA systemów HIMARS dla własnej armii / Zdjęcie: Twitter

Systemy HIMARS dostarczono na południowo-zachodnią wyspę Palawan i do północnego Luzonu, za pomocą samolotów C-130 i poduszkowca Landing Craft Air Cushion (LCAC) należącego do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy HIMARS został użyty podczas corocznych ćwiczeń na Filipinach. Jednak tym razem żołnierze 5. batalionu, 3. pułku 17. Brygady Artylerii Polowej Batalionu Ognia Dalekiego Zasięgu wchodzącego w skład 1. Wielodomenowej Grupy Zadaniowej (MDTF , Multidomain Task Force) U.S. Army podjęli dodatkowy wysiłek mający zademonstrować w jaki sposób można te jednostki artyleryjskie szybko transportować i przygotować do walki.

1 maja amerykańska przetransportowała dwa HIMARS-y transportem lądowym z Fort Magsaysay zlokalizowanego w centrum Luzonu na lotnisko w zatoce Subic w południowo-zachodniej części największej wyspy Filipin. Wyrzutnie załadowano następnie do ładowni samolotu transportowego C-130 ze skłądu US Air Force i przeleciały około 700 km na lotnisko San Vincente na wyspie Palawan.

Następnie wyrzutnie transportem taktycznym przerzucono na plażę San Vincente, gdzie załadowano je na poduszkowce LCAC, który następnie znalazły się na pokładzie okrętu desantowego-doku US Navy i przemierzyły zachodnie wybrzeże na południe do Rizal. Tam przeprowadziły ćwiczenia artyleryjskie i udały się w podróż powrotną do Zatoki Subic.

Proces trwał 72 godziny. Załadowanie HIMARS-a do C-130 zajmuje ok. 30 minut, a od opuszczenia samolotu do gotowości do rozwinięcia pozycji bojowej umożliwiającej otwarcie ognia – 10 minut. Dwa dni później znów załadowano dwa HIMARS-y do C-130, aby dotrzeć do La-Lo, położonego w północno-środkowej części wyspy Luzon. Plany musiały zostać skorygowane, gdy jeden C-130 wymagał napraw, więc zabrano tylko jednego HIMARS-a.

W La-Lo, komercyjnym porcie lotniczym zamkniętym z powodu operacji wojskowych podczas Balikatan, system HIMARS przeprowadził serię symulowanych ostrzałów artyleryjskich, otrzymując polecenia z All-Domain Operations Center, będącego częścią MDTF, utworzonego na Filipinach w bazie niedaleko Manili. Następnie HIMARS przebył 7 maja kolejny taktyczny przemarsz drogowy z La-Lo do Port Irene na dystansie 40 km.

Szersze wykorzystanie HIMARS-ów podczas manewrów Balikatan 2024 pozwoliło filipińskim siłom zbrojnym bliżej przyjrzeć się tej artylerii rakietowej i być może przybliżyło je do zakupu, do którego co najmniej od 2023 przymierza się Manila (MRC na Filipinach, 2024-04-17, 4 nowe amerykańskie bazy na Filipinach, 2023-02-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.