Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Steadfast Defender 24 zakończone

Ćwiczenia, Wojska lądowe, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 03 czerwca 2024

31 maja 2024, po 4 miesiącach, zakończyło się największe od dekad ćwiczenie Steadfast Defender 24 przeprowadzone przez NATO. Były to także pierwsze duże manewry uwzględniające nowe regionalne plany obronne przyjęte podczas szczytu NATO w Wilnie w 2023.

Ćwiczenie Steadfast Defender 24 było podzielone na dwa etapy / Zdjęcie: British Army

W Steadfast Defender 24 wzięło udział ponad 90 tys. żołnierzy, ponad 50 okrętów ponad 1100 wozów bojowych i ponad 80 samolotów wykonujących setki lotów. Ćwiczenie zaangażowało wszystkie z 32 państw NATO, w tym Szwecję, które dołączyła do Sojuszu w czasie manewrów. Steadfast Defender 24 zostało połączone z kilkoma ćwiczeniami narodowymi (w tym Dragon 24 i Brilliant Jump 24 na terenie Polski) i ćwiczeniami pod przewodnictwem NATO.

Jednym z głównych założeń ćwiczenia było promowanie gotowości we wszystkich domenach i na wszystkich poziomach dowodzenia: strategicznym, operacyjnym i taktycznym. Wspólne szkolenie wojsk i demonstrowanie zdolności do przerzutu wojsk na kontynencie europejskim zza oceanu ma być także elementem sygnalizacji strategicznej Sojuszu wobec zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Ćwiczenie było podzielone na dwie główne części. Pierwsza z nich skupiła się na manewrach morskich i przerzucie przez Ocean Atlantycki wojsk z Ameryki Północnej do Europy. Część druga zakładała wielodomenową demonstrację zdolności NATO w wymiarze narodowym i międzynarodowym. Całość odbywała się w ramach symulowanego scenariusza konfliktu z równorzędnym przeciwnikiem (Rozpoczęcie Griffin Shock 2024, 2024-04-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.