Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany test Minutemana III

Broń nuklearna, Wojska kosmiczne, Strategia i polityka, 04 czerwca 2024

Dziś, 4 czerwca 2024 USA przeprowadziły rutynowy test sprawdzający międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minuteman III. Rakieta wystartowała o 00:56 z bazy Vandenberg w Kalifornii. Głowica ćwiczebna, odpowiadająca wymiarowo i masowo głowicy bojowej, trafiła w cel wyznaczony na Pacyfiku. Test – przeprowadzony przez żołnierzy Air Force Global Strike Command i Space Force – został uznany za udany.

Amerykańska rakieta strategiczna Minuteman III startuje do lotu testowego. 4.06.2024, 00:56 / Zdjęcie: US DoD

Test był kolejnym z ponad 300 podobnych przeprowadzonych do tej pory (Nieudany test Minutemana III, 2023-11-02). Amerykanie podkreślają, że został zaplanowany z dużym wyprzedzeniem i nie jest powiązany z żadnymi bieżącymi wydarzeniami na świecie. Rakiety Minuteman III są regularnie testowane, by zweryfikować niezawodność i potencjalną skuteczność amerykańskiego systemu odstraszania nuklearnego.

Rakiety Minuteman stanowią kluczowy komponent amerykańskiego arsenału strategicznego od lat 1960. Ich zasięg wynosi 13 tys. km. USA dysponują obecnie ok. 400 rakietami tego typu rozmieszczonych w podziemnych silosach w kilku stanach.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.