Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mesa Air Group zamówiła TriFan 600

Transakcje, Nowe technologie, Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 09 czerwca 2024

Mesa Air Group złożyła wstępne zamówienie na 100 samolotów VTOL TriFan 600 (Xeriant i XTI zbudują TriFan 600, 2021-06-19) dla Mesa Airlines. Ich projektantem jest XTI Aerospace – start-up z Kolorado. Potencjalna wartość kontraktu – przy planowanej cenie katalogowej TriFan 600 równej 10 mln USD – to 1 mld USD.

Wizja samolotu VTOL TriFan 600 napędzanego trzema wentylatorami kanałowymi. Samolot ma być alternatywą dla wielu podobnych konstrukcji projektowanych z napędem elektrycznym. Jego zaletą ma być znacznie większy zasięg / Ilustracja: XTI Aerospace

Samolot TriFan 600 ma przewozić do 6 pasażerów na odległość ok. 1000 km. Jest wyposażony w dwa obracane wentylatory kanałowe na skrzydłach i jeden zintegrowany w tylnej części kadłuba. Dzięki temu może startować i lądować pionowo, konwencjonalnie wykonując lot poziomy.

TriFan 600 ma operować nie tylko z tradycyjnych lotnisk, ale także z lądowisk dla śmigłowców. Powinno to rozszerzyć zakres użytkowania samolotów tego typu i ograniczyć koszty eksploatacji.

Niedawno poinformowano, że XTI Aerospace w celu przyspieszenia prac projektowych zwróciło się o wsparcie do AVX Aircraft z siedzibą w Teksasie. Umowa na ten temat powinna zostać podpisana w ciągu kilku tygodni. Loty testowe pełnowymiarowego prototypu TriFan 600 mają rozpocząć w ciągu dwóch lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.