Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Astronauci NASA nie mogą wrócić z ISS

Astronautyka, Wypadki, 07 lipca 2024

Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams pierwotnie mieli spędzić 8 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS). Jednak problemy, jakie pojawiły się z wyprodukowaną przez Boeinga kapsułą Starliner (Starliner połączył się z ISS, 2022-05-21) podczas dokowania, spowodowały potrzebę przeprowadzenia dodatkowych testów, w tym naziemnych. Zależnie od ich wyników i wniosków z analiz pobyt astronautów może się wydłużyć o co najmniej kilka tygodni.

Podczas dokowania Starlinera do ISS doszło do kilku awarii. Nieprawidłowo zadziałało 5 silników sterujących. Nastąpił też wyciek helu.

ISS / Zdjęcie: NASA

NASA i Boeing podkreślają, że astronautom nic nie grozi. Zdaniem agencji i producenta nie ma też zwiększonego ryzyka podczas powrotu na Ziemię. Takie twierdzenie nie jest jednak w żaden sposób uzasadniane.

Ze względu na ograniczoną żywotność akumulatorów pokładowych Starliner może pozostawać na orbicie do 45 dób. Jednak po zadokowaniu do stacji możliwe jest ich doładowanie z jej instalacji elektrycznej. Wtedy kapsuła może pozostawać na orbicie do 210 dni. W obecnej sytuacji NASA rozważa wydłużenie także tego terminu.

Gdyby okazało się, że awarie Starlinera są na tyle poważne, by uniemożliwić bezpieczny powrót astronautów na Ziemię, NASA będzie musiała zwrócić się o pomoc do Rosjan. Być może pomocy będzie mógł udzielić też amerykański SpaceX Elona Muska, którego kapsuła orbitalna była wystrzeliwana już 8 razy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.