Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowa pomiędzy PGZ i HRC

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Transakcje, 09 lipca 2024

Dzisiaj, 9 lipca 2024,  Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem Company podpisały nową umowę konsorcjum, która będzie podstawą do udzielenia konsorcjum zamówienia na dostawy czołgów K2PL dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Konsorcjum PGZ-HRC spodziewa się udzielenia zamówienia do końca br.

Docelowo SZ RP mają nabyć 820 czołgów K2PL / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Umowę podpisali Krzysztof Trofiniak, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Yongbae Lee, prezes Hyundai Rotem Company. W uroczystości uczestniczyli także: Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marcin Kulasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, i JE Hoonmin Lim, ambasador Republiki Korei w Polsce.

Strony podpisały nową umowę konsorcjum, aby dostosować się do zmieniających się warunków realizacji przyszłego zamówienia oraz w celu spełnienia oczekiwań, jakie stawia przed PGZ i HRC strona rządowa w obydwu krajach. Celem Konsorcjum jest jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji umowy wykonawczej nr 2.

W 2022 pomiędzy Agencją Uzbrojenia MON a Hyundai Rotem Company podpisana została umowa ramowa, która przewiduje dostawę 820 czołgów K2PL, z których 500 zostanie wyprodukowanych w Polsce, a także pojazdów towarzyszących, pakietu logistycznego, pakietu szkoleniowego, amunicji i wsparcia.

W 2023 pomiędzy polską a koreańską stroną przemysłową podpisane zostało porozumienie, które reguluje wzajemne regulacje przemysłowe. Strony podtrzymują swoje dotychczasowe zobowiązania, a rolą PGZ będzie koordynacja wszelkich kluczowych przedsięwzięć związanych z transferem technologii, ustanowieniem produkcji oraz świadczeniem usług napraw, remontów i obsługi do poziomu producenta. PGZ oczekuje zastosowania w K2PL polskich komponentów oraz ich polonizacji, która zapewni produkcję w kraju podzespołów oraz części zamiennych, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa (Rozmowy ws. produkcji K2 w Polsce, 2024-06-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.