Litewski sejm zdecydował wczoraj, 18 lipca 2024, o wycofaniu z konwencji o zakazie stosowania amunicji kasetowej (CCM, Convention on Cluster Munitions). Taki krok został podjęty z racji na potrzebę maksymalnego zwiększenia możliwości odstraszania i obrony przez Litwę.
Wilno przystąpiło do konwencji z Oslo w 2011. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, od tamtej pory zaszła znacząca zmiana sytuacji bezpieczeństwa, w tym pogorszenie bezpieczeństwa narodowego Litwy. Największą zmianą jest – jak podano – nieuzasadniona, niesprowokowana i nielegalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie.
Konwencja CCM została przyjęta głównie ze względów humanitarnych, ponieważ amunicja kasetowa zostawia po sobie wiele niewybuchów, które stanowią później zagrożenie dla ludności cywilnej. Litwini chcący pozyskać takie uzbrojenie deklarują, że będą dążyć do minimalizacji tych zagrożeń poprzez jak najszybsze usuwanie niewybuchów i ustanowienie odpowiednich zasad użycia i procedur.
Litwini informują, że pełne zastąpienie amunicji kasetowej jest wyjątkowo trudne. Odznacza się ona wysoką skutecznością, co jest szczególnie pożądane przez Litwinów w potencjalnej obronie. W czasie wojny nie byłoby możliwości wycofania się z konwencji, ani pozyskania amunicji kasetowej w zadowalający, terminie. Z państw NATO graniczących z Rosją i Białorusią konwencję przyjęły tylko Norwegia i Litwa. Dlatego Wilno zdecydowało się na ten krok właśnie teraz.
Amunicja kasetowa ma przynieść korzyści dla logistyki. Obecnie na świecie panuje duży niedobór amunicji – głównie artyleryjskiej. Wdrożenie znacznie skuteczniejszej amunicji kasetowej pozwoli realizować zadania ogniowe z wykorzystaniem mniejszej ilości amunicji, odciążając logistykę (Amunicja kasetowa dla Ukrainy, 2023-07-09).