Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa buduje niemiecką bazę

Infrastruktura, Strategia i polityka, 21 sierpnia 2024

Na Litwie w rejonie poligonu Rūdninkų oficjalnie rozpoczęła się budowa infrastruktury wojskowej, która stanie się miasteczkiem wojskowym. Na stałe ma w niej stacjonować 80% personelu niemieckiej brygady Brigade Litauen (niem. Brygada Litwa) przerzucanej na stałe na Litwę. Baza znajdować się będzie ok. 20 km od granicy z Białorusią.

Miasteczko wojskowe w Rūdninkų budowane będzie z podziałem na dwie fazy / Zdjęcie: MO Litwy

Na początku sierpnia litewski resort obrony podpisał umowę na wykonanie pierwszej fazy prac projektowych i budowlanych. Umowę o wartości niespełna 125 mln EUR (536 mln PLN) zawarto z przedsiębiorstwem UAB Eikos statyba. Według mediów dotychczasowe kontrakty zabezpieczają budowę jedynie 20% planowanej infrastruktury.

W pierwszej fazie zbudowane zostaną budynki administracyjne, mieszkalne (dla 600 żołnierzy), infrastruktura obsługowa i magazynowa dla sprzętu wojskowego (magazyny, warsztaty, garaże), budynek strażniczy czy też kantyna. Zajmą one powierzchnię prawie 56 tys. m². Infrastruktura ma zostać oddana niemieckiej brygadzie do użytku w ciągu 3 lat.

W drugiej fazie planuje się budowę pozostałej infrastruktury. Docelowo miasteczko wojskowe ma zajmować powierzchnię 170 ha i będzie 10-krotnie większe od bazy w Rokantiškės. Wliczając także poligonowe pasy taktyczne i elementy logistyczne teren wojskowy w Rūdninkų będzie liczyć niemal 700 ha.

Baza będzie się składać ze 120 budynków, lądowisk dla śmigłowców, obszarów wydzielonych do szkolenia, placy apelowych i ponad 10 km dróg wewnętrznych. Z tych ostatnich część już została wybudowana.

Budowa całej infrastruktury na potrzeby Brigade Litauen ma zostać sfinalizowana do 2027 / Ilustracja: MO Litwy

Z kolei w Rukli projektowane jest drugie miasteczko wojskowe. Infrastruktura logistyczna i magazyny amunicji powinny być gotowe w 2025.

Litwini zakładają, że budowa baz dla Brigade Litauen będzie kosztować ok. 1 mld EUR i potrwa do końca 2027. Brygada ma liczyć 4 tys. żołnierzy i składać się z batalionów zmechanizowanych i czołgów. Do końca tego roku powinna liczyć ok. 150 żołnierzy i pracowników cywilnych. Będzie to pierwsza w historii rozmieszczona na stałe poza granicami kraju brygada niemieckich wojsk lądowych w ich najnowszej historii (Rusza formowanie niemieckiej brygady na Litwie, 2024-04-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.