Türk Deniz Kuvvetleri (marynarka wojenna Turcji) przyjęła do służby pierwszy konwencjonalny okręt podwodny typu Reis. Jest nim TCG Piri Reis (S 330). W oficjalnej ceremonii w bazie marynarki Aksaz wziął udział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, minister obrony Yaşar Güler i dowódca marynarki adm. Ercüment Tatlıoğlu.
– TCG Piri Reis, który wszedł dzisiaj do służby jest pierwszym z 6 okrętów podwodnych z napędem niezależnym od powietrza. Okręt przeszedł do tej pory ponad 380 prób stoczniowych, portowych i morskich. Okręty typu Reis są wyposażone znacznie lepiej od swoich odpowiedników na świecie – powiedział podczas wydarzenia prezydent Erdoğan.
Jak poinformował prezydent, na etapie prób morskich jest drugi okręt tego typu – przyszły TCG Hizir Reis (S 331) – którego wejście służby zaplanowano w 2025. Trzeci okręt – TCG Murat Reis (S 332) – jest obecnie doposażany w stoczni po zwodowaniu. Pozostałe trzy okręty typu są na różnych etapach budowy, z których przyszły TCG Aydin Reis (S 333) ma wejść do służby w 2026.
Wszystkich 6 zamówionych jednostek typu Reis opartych o niemiecki projekt 214TN należy się spodziewać w służbie do 2029. Okręty są budowane przez turecką stocznię Gölcük Donanma Tersanesi na niemieckiej licencji na podstawie kontraktu z 2009. Program zanotował kilkuletnie opóźnienie. TCG Piri Reis został zwodowany jeszcze w grudniu 2019 a jego wejście do służby planowano w 2021. Budowę zaburzyła głównie pandemia.
Niedawna uroczystość w Aksaz była okazją odbioru także innych elementów wsparcia Türk Deniz Kuvvetleri. Do służby przyjęto 3 tankowce i odebrano największy na świecie 3000-tonowy pływający dok dla okrętów podwodnych (Wodowanie OP Murat Reis, 2024-06-14).